Παραμονή και μαθηματικά για τη Δόξα Δράμας, υποβιβάστηκε ο Βύρων Καβάλας (photos)

Εκ διαμέτρου αντίθετα συναισθήματα προέκυψαν από το σημερινό παιχνίδι του Βερούλειο Σταδίου Καβάλας.

Η Δόξα Δράμας πέρασε νικηφόρα από την έδρα του Βύρωνα και δύο αγωνιστικές πριν το τέλος της σεζόν, εξασφάλισε μαθηματικά την παραμονή της, ενώ την ίδια ώρα οι γηπεδούχοι αποχαιρετούν την κατηγορία.

Η Δραμινή ομάδα αξιοποίησε τις ευκαιρίες που της δόθηκαν και πέτυχε τρία γκολ, σε αντίθεση με τον Βύρωνα που δεν τα κατάφερε στις τελικές που είχε σε έναν αγωνιστικό χώρο πραγματικά τραγικό από τη βροχή.

Μόλις στην πρώτη φάση του αγώνα και συγκεκριμένα στο 2ο λεπτό, ο Χατζηδημητρίου βρήκε τον Σαμπανίδη αφύλακτο στο ύψος της περιοχής και ο επιθετικός της Δόξας σούταρε χωρίς πίεση για το 0-1.

Σαν να μην έφτανε αυτό για τους γηπεδούχους, στο 26′ ο Παύλος Δερμιτζάκης ανέτρεψε τον Χρήστο Ιορδανίδη μέσα στην περιοχή και ο Σαμπανίδης αρχικά νικήθηκε από τον Αθανασίου αλλά στην επαναφορά ο ίδιος παίκτης, διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Ο Βύρωνας μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και πίεσε ελπίζοντας στην ολική ανατροπή που θα τον κρατούσε ζωντανό. Στο 57′ δημιουργήθηκε αναταραχή στην περιοχή της Δόξας και από το σημείο του πέναλτι, ο Τανζού μείωσε σε 1-2.

Το τελειωτικό “χτύπημα” όμως ήρθε στο 63′ όταν ο Περσίδης έπιασε ένα ψηλοκρεμαστό σουτ από δεξιά και “κρέμασε” τον Αθανασίου που είδε τη μπάλα να καταλήγει στη γωνία της εστίας του.

δείτε φωτογραφίες στην Πρωινή Καβάλας

Βύρων Καβάλας (Μπάμπης Καζεπίδης) : Αθανασίου, Ιβανίδης, Τουμανίδης, Παπαδόπουλος, Δερμιτζάκης Α., Τανζού (72′ Κούρτογλου), Πτηνοπουλος, Ηλιάδης (46′ Τσερπές), Σιδηρόπουλος, Δερμιτζάκης Π., Λουκοβίτης (46′ Ουζούνογλου)

Δόξα Δράμας (Γιάννης Αποστολίδης) : Ηλιάδης (45′ Κολιοφούκας), Φραγκούλης, Παπαϊωάννου, Αγιώτης (75′ Στάικος), Ρούτσης, Περσίδης, Θεοδοσιάδης, Μπλιός, Σαμπανίδης (29′ Κυριακίδης Δ.), Χατζηδημητρίου, Ιορδανίδης Χ.