Bundesliga : Μεγάλη…ζημιά της Μάιντς στη Μπάγερν, νίκη σωτηρίας για την Κολωνία (vids)

Τρομερά πράγματα σήμερα, στο κυρίως “πιάτο” της 29ης αγωνιστικής στη Bundesliga!

Η εξαιρετική φέτος Μάιντς, που διεκδικεί επάξια ένα εισιτήριο για την Ευρώπη, “διέλυσε” με σκορ 3-1 τη Μπάγερν και σε λίγη ώρα, η Ντόρτμουντ (αγωνίζεται εντός με την Άιντραχτ) έχει την ευκαιρία να την προσπεράσει!

Η ομάδα του Μπο Σβένσον είχε ένα καταιγιστικό δεύτερο ημίχρονο, ανατρέποντας το εις βάρος της σκορ (η Μπάγερν προηγήθηκε με τον Μανέ στο 29′) χάρη στα τέρματα των Αγιορκέ (65′), Μπαρέιρο (73′) και Μάρτιν στο 79ο λεπτό.

Την ίδια ώρα, η Κολωνία περνούσε…αέρας από το PreZero Arena της Χοφενχάιμ και με τους 35 βαθμούς, μπορεί να αισθάνεται πλέον άνετα. Το 0-2 του πρώτου μέρους (Κάιντς με πέναλτι στο 18′ και Σέλκε στο 39′) έβαλε τις βάσεις για την τελική επικράτηση, ενώ στο 90+2′ ο Τίελμαν ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-3. Το γκολ της τιμής για τους “μπλε” πέτυχε ο Ντόλμπεργκ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Νίκη παραμονής και για τη Βέρντερ, που πέρασε σαν σίφουνας από το Βερολίνο, “βυθίζοντας” ακόμη περισσότερο τη Χέρτα. Χατ-τρικ πέτυχε ο Ντους και ένα ο Βάισερ, για να μειώσουν στη συνέχεια οι γηπεδούχοι με τους Ενγκαγκάμ και Λουκεμπάκιο.

Τέλος στο Vonovia, η Μπόχουμ του Κώστα Σταφυλίδη βρέθηκε σε κάκιστη μέρα και ηττήθηκε με το “βαρύ” 1-5 από τη Βόλφσμπουργκ.