“Διπλό” για τον Ηρακλή στη Βέροια, δυσκολεύει η κατάσταση για τη “Βασίλισσα” (vids)

Σπουδαία νίκη του Ηρακλή στη Βέροια, που επέστρεψε στις νίκες και ανέβηκε στην 4η θέση του 1ου ομίλου της Super League 2.

Σε ένα παιχνίδι με μονόπλευρο ουσιαστικά ενδιαφέρον, η Βέροια ήταν αυτή που “καιγόταν” για τους βαθμούς, όμως ο Γηραιός παίζοντας έξυπνα, πήρε το τρίποντο και έφτασε τους 34 βαθμούς.

Από την άλλη πλευρά, η “Βασίλισσα” δεν κατάφερε να πάρει αυτό που ήθελε στο σημερινό ματς, ήταν άτυχη στο δεύτερο γκολ που δέχτηκε με το απίστευτο αυτογκόλ του Περδίκη, όμως το τελευταίο σφύριγμα τη βρήκε να παραμένει κάτω από τη γραμμή του υποβιβασμού.

Στην πρώτη καλή στιγμή στο ματς, ο Ηρακλής προηγήθηκε στο σκορ. Ο Νταμιάν Σίλβα βρήκε στο 5ο λεπτό με κάθετη τον Άλεξιτς, ο οποίος έφυγε στην πλάτη της άμυνας της Βέροιας και απέναντι από τον Βενετικίδη, πλάσαρε ψηλά στο τέρμα για το 0-1.

Ο Γηραιός, που μπήκε φουριόζος στο ματς, κράτησε τα ηνία του αγώνα χωρίς να απειλείται ιδιαίτερα μέχρι το 24ο λεπτό. Σε εκείνο το σημείο, η Βέροια κέρδισε πέναλτι σε γύρισμα του Ντουμάνη με τη μπάλα να βρίσκει στο χέρι του Βιτλή.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπουόλι, ο οποίος έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Παλαβράκη, ο οποίος παραλίγο να βρει τη μπάλα (1-1).

Στο 29′ η ανεβασμένη Βέροια είχε μια ακόμη καλή στιγμή, όταν ο Μπελεβώνης “ζύγισε” το πόδι του, αλλά το σουτ που επιχείρησε κατέληξε λίγα εκατοστά δίπλα από το δοκάρι του Παλαβράκη.

Στο 35′ ο Ηρακλής έχασε μεγάλη ευκαιρία να πετύχει το δεύτερο γκολ, όταν ο Τόμας εκτέλεσε το φάουλ από αριστερά, υπήρξε αναμπουμπούλα στην άμυνα της Βέροιας και ο Μανωλιούδης απέκρουσε προ της γραμμής.

Τρία λεπτά μετά, ξανά ο Γηραιός στο προσκήνιο, ο Πανάγου σούταρε δυνατά αναγκάζοντας τον Βενετικίδη σε μεγάλη απόκρουση στη δεξιά γωνία του.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, η Βέροια είχε καλή στιγμή να κάνει την ανατροπή στο σκορ, αλλά το σουτ του δραστήριου Μπελεβώνη πέρασε δίπλα από την εστία του Παλαβράκη.

Στο 60′ ο Ηρακλής πήρε ξανά το προβάδισμα, με έναν ανέλπιστο τρόπο. Ο Πανάγου σέντραρε από δεξιά, ο Μανωλιούδης απέκρουσε, η μπάλα όμως χτύπησε στην πλάτη του Περδίκη και ξεγέλασε τον Βενετικίδη (1-2).

Στο επόμενο λεπτό, ο Γηραιός έφτασε κοντά στο τρίτο γκολ, όταν ο Άλεξιτς μπήκε στην περιοχή από αριστερά, σούταρε δυνατά και ο Βενετικίδης απέκρουσε σωτήρια.

Στο 69′ η Βέροια έχασε σημαντική ευκαιρία να ισοφαρίσει, όταν ο Μπουόλι άλλαξε τη μπάλα με τον Ιωάννου και βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Παλαβράκη, αλλά ο γκολκίπερ του Ηρακλή τον νίκησε.

Στο 86′ οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στην ισοφάριση, όταν ο Μπαϊντού εκτέλεσε το κόρνερ από δεξιά, ο Κολλαράς βρέθηκε μόνος στην “καρδιά” της άμυνας του Ηρακλή, αλλά η κεφαλιά που επιχείρησε κατέληξε στην αγκαλιά του Παλαβράκη.

Στο 88′ ήταν η σειρά του Ηρακλή να απειλήσει, όταν ο Πατράλης βρήκε στην αντεπίθεση τον Κόκκορη, ο τελευταίος πλάσαρε αλλά ο Βενετικίδης απέκρουσε σωτήρια.

ΝΠΣ Βέροια (Σπύρος Μπαξεβάνος) : Βενετικίδης, Κολλαράς, Ντουμάνης, Μανωλιούδης, Περδίκης, Μπλέτσας (64′ Ιωάννου), Μασούρας (76′ Μπαϊντού), Μπουκουβάλας, Μπελεβώνης (77′ Ελευθεριάδης), Γιουκούδης (84′ Ισαακίδης), Μπουόλι

Ηρακλής (Σάκης Τσιώλης) : Παλαβράκης, Πανάγου, Χρουσιέλ, Μιτκόφσκι (46′ Χειρίτραντας), Άλεξιτς (79′ Σγουρής), Τόμας (83′ Κόκκορης), Νταμιάν Σίλβα (90+1′ Δοϊρανλής), Κωστούλας, Βιτλής, Πατράλης, Κουντουριώτης (46′ Κούστα)