Premier League : Πήρε το “θρίλερ” η Λίβερπουλ, επιτέλους…φως για τη Λέστερ (vids)

Η Λίβερπουλ φέτος έχει κάνει…καρδιακούς τους φίλους της, αυτό είναι σίγουρο!

Στο ματς της ημέρας, οι Reds κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση της Νότιγχαμ, που πάλεψε στα ίσια στο Anfield και λίγο έλειψε να κάνει τη ζημιά. Σε ένα ματς που είχε συνολικά πέντε γκολ αλλά δεν σημειώθηκε κανένα στο ημίχρονο, είχε ως πρωταγωνιστή τον Ζότα που άνοιξε το σκορ στο 47′ και έδωσε εκ νέου το προβάδισμα (η Φόρεστ ισοφάρισε αμέσως με τον Νίκο Γουίλιαμς) στο 55ο λεπτό.

Στο 67′ ο Γκιμπς-Γουάιτ έφερε το ματς στα ίσια, όμως οι Reds είχαν ξανά απάντηση, αυτή τη φορά με τον Μοχάμεντ Σαλάχ.

Επιτέλους νίκη για τη Λέστερ! Οι “μπλε” επικράτησαν με 2-1 της Γουλβς και σε συνδυασμό με τα άλλα αποτελέσματα, κατάφεραν να βγουν από την επικίνδυνη ζώνη μετά από καιρό. Ο Κούνια είχε δώσει το προβάδισμα στους “Λύκους”, όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και στο 37′ ισοφάρισαν με πέναλτι του Ιεανάτσο.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε δραματικό χαρακτήρα και πολλές εκατέρωθεν ευκαιρίες, μέχρι να φτάσουμε στο 75′ όταν ο Τίμοθι Καστάνιε επέφερε τη λύτρωση στην ομάδα του Ντιν Σμιθ.

Στο Λονδίνο, Κρίσταλ Πάλας και Έβερτον ολοκλήρωσαν τον αγώνα χωρίς τέρματα, ενώ στο Community, η Άστον Βίλα πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας κόντρα στη Μπρέντφορντ χάρη στο γκολ του Ντάγκλας Λουίζ στο 87ο λεπτό.