Α Εθνική Ποδοσφαίρου Γυναικών

Το πιο σημαντικό βήμα για τον τίτλο της πρωταθλήτριας η γυναικεία ομάδα του ΠΑΟΚ (photos)

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του ο ΠΑΟΚ στα Play-Off της Women’s Football League, επικρατώντας του Εργοτέλη με 2-0, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής.

Η γυναικεία ομάδα του “δικεφάλου” έφτασε τους 36 βαθμούς, 7 περισσότερους από τον δεύτερο Εργοτέλη και έτσι εξαιρετικά δύσκολα θα χάσει (και) φέτος τον τίτλο στην Α Εθνική.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και απείλησε στο 7ο λεπτό με ένα επικίνδυνο σουτ της Βαρδαλή το οποίο πέρασε μόλις άουτ. Νέα καλή φάση για τον Δικέφαλο στο 13’ με την επέλαση και το γύρισμα της Γιαννακά να βρίσκει την Κατσάνου, της οποίας το χλιαρό σουτ σταμάτησε στην αντίπαλη τερματοφύλακα.

Στο 34ο λεπτό της αναμέτρησης οι “ασπρόμαυρες” έγιναν και πάλι επικίνδυνες με την αρχηγό, Θώμη Βαρδαλή, η οποία με μια λόμπα θέλησε να κρεμάσει την γκολκίπερ των Κρητικών με τη μπάλα να καταλήγει λίγο πάνω από τα δοκάρια. Τελευταία στιγμή του πρώτου μέρους το μακρινό σουτ της Χαλατσογιάννη που έφυγε εκτός.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ο Εργοτέλης είχε την πρώτη και μοναδική του αξιόλογη ευκαιρία στο ματς με τη Μπράουν να φεύγει στη κόντρα αλλά την Μιλγιόγια να την σταματά έγκαιρα με μια εξαιρετική επέμβαση πριν αυτή βγει προ κενής εστίας. Ένα λεπτό μετά (48’) ο ΠΑΟΚ βγήκε και πάλι στην επίθεση και με ωραίο διαγώνιο σουτ της Ακίντα άνοιξε το σκορ, κάνοντας το 1-0 για την ομάδα του Λευτέρη Κανάτα.

Στο 75ο λεπτό η Μήτκου με εξαιρετική μπαλιά βρήκε την αφύλαχτη Ακίντα μέσα στην περιοχή, με την επιθετικό από την Κένυα να πιάνει μια εκπληκτική κεφάλια, διπλασιάζοντας τα τέρματα του ΠΑΟΚ.

Στα τελευταία λεπτά ο Δικέφαλος διαχειρίστηκε άψογα το υπέρ του σκορ, συνεχίζοντας την αήττητη πορεία του στο πρωτάθλημα.

δείτε φωτογραφίες ΕΔΩ

ΠΑΟΚ (Λευτέρης Κανάτας): Μιλγιόγια, Γκούνη, Δοϊρανλή, Γιαννακά, Μήτκου, Γκορνέλα (86’ Γιοβάνη), Χαλατσογιάννη, Καλέση, Βαρδαλή, Ακίντα (76’ Στράντζαλη), Κατσάνου (46’ Μπασούρη).

Εργοτέλης (Ανδρέας Ξυδάκης) : Γιαννακούλη, Ζέρβα, Φαν Βικ, Φανουράκη (46′ Φραγγοπούλου), Σιδηρά, Δρακογιαννάκη, Δρακωνάκη (73′ Γουνάκη), Μπράουν, Νεφρού, Τζόνσον. Μολίν