Serie A : “Έπιασε” τη Ρόμα η Μίλαν, απίστευτη ανατροπή της Μόντσα (vids)

Επέστρεψε στις νίκες η Μίλαν μετά την εκτός έδρας ισοπαλία με την Μπολόνια καθώς επικράτησε 2-0 της Λέτσε στο San Siro. Οι Rossoneri είχαν πρωταγωνιστή τον Λεάο, που έβαλε και τα δύο γκολ και έστειλε την ομάδα του Στέφανο Πιόλι ξανά πάνω από την Ιντερ και στους ίδιους βαθμούς με την Ρόμα, με ένα ματς παραπάνω.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με στόχο το γρήγορο γκολ και απείλησαν στο 14′ με το δυνατό μακρινό σουτ του Τονάλι ενώ στιγμές αργότερα το πέναλτι που δόθηκε για μαρκάρισμα στον Ερναντέζ, πάρθηκε πίσω μέσω VAR. Στο 19′ η Μίλαν γλύτωσε το γκολ αφού η κοντινή κεφαλιά του Μπάντα πήγε στο δοκάρι και το πέτυχε η ίδια στο 40′ όταν μετά τη σέντρα του Τονάλι από αριστερά, ο Λεάο πήδηξε πιο ψηλά απ’ όλους και με κεφαλιά έγραψε το 1-0.

Στην επανάληψη η ομάδα του Στέφανο Πιόλι χρειαζόταν απλά να κλειδώσει το τρίποντο και το κατάφερε στο 74′ ξανά με τον Λεάο. Σε εκείνο το σημείο ο Πορτογάλος εξτρέμ βρήκε χώρο από αριστερά, πάτησε περιοχή και με το αριστερό έστειλε τη μπάλα στην απέναντι γωνία για το 2-0 που ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Μία από τις ανατροπές της χρονιάς στη Serie A έκανε η Μόντσα! Η ομάδα του Ραφαέλε Παλαντίνο βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο αφού είδε τη Φιορεντίνα να προηγείται με 2-0 στο 13’, αλλά έφερε «τούμπα» το παιχνίδι και επικράτησε με 3-2. Μια νίκη, η οποία ήταν η δεύτερη στη σειρά για τη Μόντσα και την ανέβασε στους 41 βαθμούς, στο -1 από τους «βιόλα» που είδαν το αήττητο σερί οκτώ αγωνιστικών που έτρεχαν να σπάει.

Στο άλλο ματς που ξεκίνησε την ίδια ώρα, η Ουντινέζε επικράτησε 3-0 της Κρεμονέζε, η οποία ολοένα και πλησιάζει στη Serie B! Το αποτέλεσμα κρίθηκε από το ημίχρονο, με την ομάδα από το Φρίουλι να το «καθαρίζει» και να κάνει συντήρηση στην επανάληψη.