Μείωσε η Νέα Ιωνία, το ζευγάρι μεταφέρεται στη Θεσσαλονίκη (photos)

Για το Game 3 των τελικών της Α1 Χάντμπολ γυναικών, η Νέα Ιωνία νίκησε 24-20 τον ΠΑΟΚ και έτσι η σειρά μεταφέρεται στη Θεσσαλονίκη.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο στο πρώτο τέταρτο, με τις δύο ομάδες να είναι μαζί στο σκορ. Στο πρώτο δεκάλεπτο μπορεί οι γηπεδούχες να πήραν ένα μικρό προβάδισμα, 5-3, ωστόσο ο Δικέφαλος έβγαλε αντίδραση και ισοφάρισε άμεσα, 5-5. Στη συνέχεια οι παίκτριες του ΟΦΝΙ έχοντας το πλεονέκτημα της έδρας, πήραν ένα μικρό προβάδισμα, 7-5, το οποίο συνέχισαν να διατηρούν μέχρι και το τελικό για το πρώτο μέρος 12-9.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Δικέφαλος προσπάθησε να ανεβάσει το τέμπο, ωστόσο κάνοντας λάθη στην δημιουργία, δεν μπόρεσε να μειώσει την διαφορά, 14-10. Βγάζοντας αντίδραση μείωσε στα δύο τέρματα, 14-12, διαφορά η οποία συνέχισε να παραμένει μέχρι και στο τελευταίο τέταρτο, 16-14. Σ’ εκείνο το σημείο ο ΠΑΟΚ mαteco στερήθηκε των υπηρεσιών της Μποριζόφσκα, η οποία αποχώρησε από την αναμέτρηση λόγω τραυματισμού. Ο ΟΦΝΙ ανέβασε την διαφορά σε κομβικό σημείο, 21-16, κάτι το οποίο δυσκόλεψε τις «ασπρόμαυρες». Ο Δικέφαλος προσπάθησε να κάνει την αντεπίθεσή του, ωστόσο δεν τα κατάφερε, γνωρίζοντας την ήττα με 24-20.

Το Game 4 των τελικών της Α1 Χάντμπολ γυναικών, είναι προγραμματισμένο για την Τετάρτη 3 Μαΐου και ώρα 18:00, εντός έδρας.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-3, 5-5, 7-5, 10-8, 12-9 (ημχ), 14-10, 14-12, 16-14, 20-15, 21-16, 24-20.
ΟΦ Νέας Ιωνίας (Μπούνας): Μ. Κεπεσίδου 1, Μανιά, Μουρατίδου, Ανδρίτσου 2, Κοτρώτσιου, Κμίροβα 4, Κρίνιτς 2, Καρέλα, Μακρή, Φράγκου, Ν. Κεπεσίδου 7, Γιαννοπούλου, Ντιμτσούδη, Νταβίντοβιτς 3, Μπόγιανιτς 3, Στουγιαννίδου 2.
ΠΑΟΚ (Πελεκίδης): Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 1, Μεντεσίδου, Βράνσιτς 3, Χριστοφόρις, Καπρινιώτη, Σαμολαδά 1, Σεβδίλη 6, Γκόμες, Ζένελι, Μποριζόφσκα 1, Νταμπέφσκα 1, Τομάσεβιτς, Ριμπέιρο, Ζυγούρα 2, Μπουράτο 5.
Διαιτητές: Πατιός – Τσιάνας. Δίλεπτα: 2-2. Κόκκινη: Φράγκου (36:06 – επικίνδυνο παιχνίδι). Πέναλτι: 7/7 – 3/4