Ο Ταουσιάνης έφερε νέα…αύρα στα Χανιά (photos)

Μπορεί στα τελευταία λεπτά να αγχώθηκαν, αλλά τα Χανιά κατάφεραν να πάρουν μία σχετικά εύκολη και δίκαιη νίκη απέναντι στο Αιγάλεω με σκορ 2-1.

Η ομάδα του Γιάννη Ταουσιάνη συνεχίζει το θετικό της σερί, κάνοντας έξι τα παιχνίδια της χωρίς να έχει ηττηθεί. Ειδικότερα, σε αυτό το διάστημα μετρά τρεις πλέον νίκες κι άλλες τόσες ισοπαλίες, όλες εκτός έδρας.

Τα Χανιά πέτυχαν δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο και ειδικότερα μέσα σε διάστημα σχεδόν 5 λεπτών, από το 35ο μέχρι το 39ο, με τον Γιώργο Σερβιλάκη να αποδεικνύεται ο απόλυτος πρωταγωνιστής για τα Χανιά. Το πρώτο γκολ σημειώθηκε από απευθείας εκτέλεση φάουλ δική του ενώ λίγο νωρίτερα, ο ίδιος παίκτης είχε πάλι από εκτέλεση φάουλ στείλει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Το δεύτερο γκολ ήρθε στο 39’ και ανήκε κατά το ήμισυ στον Σερβιλάκη ο οποίος σούταρε, η μπάλα βρήκε στον Κόλα, αλλάζοντας πορεία κι έτσι κατέληξε στα δίχτυα της εστίας του Σκαφίδα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν ακριβώς με την έναρξη του, στο 46ο λεπτό δηλαδή, χάρη στο κοντινό πλασέ από τον Ραμίρεζ ωστόσο στη συνέχεια πέραν ενός σουτ από τον Τσίτσαρη στο 79’ πρακτικά το Αιγάλεω δεν είχε άλλη φάση, καταφέρνοντας πάντως να αγχώσει τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά.

το φιλμ του αγώνα και φωτογραφίες στο athlitiko.gr

ΠΑΕ Χανιά (Γιάννης Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Κατσούρι (36’ λ.τρ. Ιμεραλιλάι), Μπάτζιος, Γιαμπερέ, Σερβιλάκης (80’ Ρότσα), Ναζίμ (52’ Μπουρσέλης), Μπουτσάκης (46’ λ.τρ. Λεμονής), Τσέλιος, Μανουσάκης, Κόλα (80’ Κοκκίνης), Μάναλης

Αιγάλεω (Θωμάς Γράφας): Σκαφίδας, Μπούσης, Παπανικόλας, Φουρλάνος, Χοτζάλι, Καμαρά (73’ Τσίτσαρης), Πολυχρόνης, Κωστανάσιος (74’ Ματτέα), Ραμίρεζ (81’ Βλαχομήτρος), Τσιλιγκίρης (46’ Μπαστιάνος), Κολλάς (81’ Σταματής)