LaLiga : Νίκη παραμονής στο 88′ για τη Σεβίλλη, όλο και πιο κοντά στην Ευρώπη η Χιρόνα (vid)

“Τρελό” ματς στο Sánchez Pizjuán, με τη Σεβίλλη να βρίσκεται με την “πλάτη στον τοίχο” και στο τέλος να κάνει την ανατροπή, που τη φέρνει στη 10η θέση της LaLiga.

Το… σακούλι της Σεβίλλης γέμισε με ακόμα ένα τρίποντο ύστερα από την ανατροπή και νίκη 3-2 κόντρα στην Εσπανιόλ για την 33η αγωνιστική της La Liga.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος για ένα ημίχρονο, όταν οι Καταλανοί κοίταξαν στα μάτια τους Ανδαλουσιάνους, έστω κι αν βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το γκολ του Μπράιαν Χιλ. Οι Καρίμ Ρεκίκ με αυτογκόλ και Χάβι Πουάδο έκαναν την ανατροπή μέχρι το 43ο λεπτό και έδωσαν μια ανάσα στην Εσπανιόλ, η οποία απειλείται σοβαρά με υποβιβασμό.

Στο 2ο μέρος, οι παίκτες του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ βγήκαν από τα αποδυτήρια με ξεκάθαρο σκοπό την ανατροπή. Η Σεβίλλη ήταν καταιγιστική, έχασε ευκαιρίες και ισοφάρισε στο 69′ με πέναλτι του Λούκας Οκάμπος. Στο 88ο λεπτό ο Αλασάν Γκέιγ απένειμε δικαιοσύνη κι έγραψε το τελικό 3-2.

Στο άλλο ματς, η Χιρόνα είχε ένα ακόμη σπουδαίο βράδυ, αυτή τη φορά κόντρα στη Μαγιόρκα. Η ομάδα του Μίτσελ επικράτησε με 2-1 της Μαγιόρκα και έφτασε τους 47 βαθμούς, δύο λιγότερους από τη Μπέτις που βρίσκεται σε θέση Ευρώπης. Ο Εσπινόζα στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, με τη Μαγιόρκα να αντιδρά στο 80ο λεπτό με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μουρίτσι.

Η Χιρόνα όμως ήταν αποφασισμένη για τη νίκη και τέσσερα λεπτά μετά πήρε ξανά προβάδισμα, με τον συνήθη ύποπτο Καστεγιάνος.