“Σφράγισαν” την παραμονή ΠΑΣ και Αστέρας

Ο ΠΑΣ Γιάννινα πήρε τη νίκη γοήτρου, αλλά σώθηκε παρέα με τον Αστέρα!

Οι Γιαννιώτες επικράτησαν 1-0 των Αρκάδων χάρη στο τέρμα του Ροσέρο στο φινάλε, έκλεισαν με ιδανικό τρόπο τα εντός έδρας παιχνίδια του και μια πολύ δύσκολη και απαιτητική σεζόν, με τους φιλοξενούμενους να σφραγίζουν μετά τα υπόλοιπα αποτελέσματα και αυτοί τη σωτηρία τους.

Σπουδαίο επίτευγμα από τον Χουάν Μουνάφο, ο οποίος συμπλήρωσε 300 συμμετοχές στην πρώτη κατηγορία και μπήκε σε ένα πολύ κλειστό… κλαμπ, όπου βρίσκονται μεταξύ άλλων οι Βαζέχα, Τζόρτζεβιτς και Σαβέφσκι.

Ο Αστέρας Τρίπολης ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο και είχε περισσότερες φάσεις για να σκοράρει με τις τελικές στο φινάλε του 45λεπτου να είναι 5-1 υπέρ του. Ο Μπαρτόλο μόλις στο 2ο λεπτό έκανε μια σουτάρα από τα 25 μέτρα, ωστόσο ο Αθανασίου έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Στο 18ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι είχαν ακόμη μια καλή στιγμή στο παιχνίδι, με τον Μπαρτόλο να κάνει το σουτ, αλλά ο Παντελάκης μπήκε στην πορεία της μπάλας και τελευταία στιγμή έδιωξε με προβολή!

Ο ΠΑΣ Γιάννινα στην συνέχεια άρχισε να ανεβάζει ρυθμό, έχοντας την πρώτη πολύ καλή ευκαιρία του στο 25ο λεπτό. Ο Παντελάκης πήρε την κεφαλιά μετά από κόρνερ, με τον Άλβαρες να διώχνει σε κόρνερ σωτήρια. Στο τελευταίο τέταρτο το παιχνίδι ήταν αρκετό ισορροπημένο, με τους Αρκάδες να είναι συνολικά πιο επικίνδυνοι αλλά να έχουν κακές αποφάσεις και το 0-0 να μην αλλάζει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του πρώτου μέρους.

Με τον ίδιο ρυθμό κύλησε το δεύτερο ημίχρονο, με τον Μπαρτόλο να είναι εκείνος από πλευράς Αστέρα που απειλούσε περισσότερο την αντίπαλη εστία. Στο 75’ ο Αργεντινός έκανε ένα πολύ ωραίο σουτ, με τον Αθανασίου ξανά να διώχνει σε κόρνερ, το οποίο στην συνέχεια οι Αρκάδες δεν εκμεταλλεύτηκαν.

Ο Θανάσης Στάικος έριξε στο ματς τον Ροσέρο, ο οποίος ήταν ο κύριος εκφραστής των επιθέσεων προς την εστία του Παπαδόπουλου και μάλιστα βρήκε το νικητήριο γκολ στο 84’. Ο Παντελάκης πήρε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ που κόντραρε στα σώματα και στρώθηκε στον Κολομβιανό, ο οποίος από κοντά νίκησε τον Παπαδόπουλο για το 1-0.

Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι, με τον ΠΑΣ Γιάννινα να παίρνει μια νίκη κατηγορίας, ωστόσο μετά την ισοπαλία της Λαμίας (1-1) με τον Λεβαδειακό και του Ιωνικού στην Κρήτη (2-2) σώθηκε μαθηματικά και ο Αστέρας Τρίπολης.