Επέστρεψε στις νίκες ο Παναθηναϊκός Β, ακόμη πιο κοντά στον τίτλο η Πανσερραϊκός (photos)

Ο Παναθηναϊκός Β έδειξε ξανά καλό πρόσωπο, σε συνέχεια των τελευταίων εμφανίσεών του, κερδίζοντας αυτή την φορά με 2-1 την ΑΕΛ στο Ολυμπιακό στάδιο, για την 24η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Super League 2.

H ήττα των Θεσσαλών δίνει το δικαίωμα στον Πανσερραϊκό να πανηγυρίσει ακόμη πιο νωρίς την εξασφάλιση του τίτλου, με τους “βυσσινί” μάλιστα να μην έχουν εκτίσει ακόμη το ρεπό τους.

Μετά το αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο, όπου οι “πράσινοι” προσπάθησαν να κυκλοφορήσουν τη μπάλα και να επιτεθούν από τα δύο άκρα, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την πίεσή τους και προσπάθησαν να επιτεθούν με μπαλιές στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας.

Ένα συρτό σουτ του Θανάση Παπαγεωργίου στο όριο της περιοχής στο 10’, κατέληξε στην αγκαλιά του Μαργκόνο. Ενώ η μεγαλύτερη ευκαιρία τους καταγράφηκε τέσσερα λεπτά μετά, όταν από γέμισμα από την άμυνα, ο Ογκμπόε βγήκε τετ α τετ με τον Μαργκόνο, αλλά εκείνος έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Ο Παναθηναϊκός Β κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 18ο λεπτό, χάρη σε ωραία συνεργασία των Λάμψια και Σαρδέλη, με τον πρώτο να κάνει ωραία ενέργεια και σέντρα από δεξιά και τον δεύτερο με πλασέ στο πρώτο δοκάρι να σημειώνει το 1-0. Μάλιστα, στο 23’, είχε μια ακόμα πολύ καλή στιγμή, με τον Ταβάρες να πατάει περιοχή και να σουτάρει από θέση μέσα αριστερά, αλλά τον Σουλούκο να αποκρούει.

Οι παίκτες του Σωτήρη Αντωνίου κατάφεραν στη συνέχεια να ελέγξουν τον ρυθμό, κλείνοντας σωστά τους χώρους και δεν απειλήθηκαν. Αντιθέτως, είχαν διπλή ευκαιρία για να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, στο 41ο λεπτό, ωστόσο ο Σουλούκος είπε «όχι» στις διαδοχικές προσπάθειες των Ταβάρες και Λάμψια μέσα από την περιοχή. Ενώ σε αντεπίθεση της ΑΕΛ ο Αντράντα σούταρε έξω από την περιοχή με καλές προϋποθέσεις, αλλά άστοχα, στο 45’.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την μπάλα να πηγαίνει πάνω κάτω και την ομάδα της Θεσσαλίας να απειλεί στο 48’, αλλά ο Μαργκόνο απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Νικολιά. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Παναθηναϊκός Β έφτασε κοντά στο 2-0 με το σουτ του Μαρτίνη από την αριστερή πλευρά της περιοχής να βρίσκει στο δοκάρι και να περνάει άουτ.

Τελικά, η ΑΕΛ έφτασε στην ισοφάριση στο 51ο λεπτό, καθώς από ωραία προσποίηση του Ογκμπόε ο επερχόμενος Μαυριάς με πλασέ αιφνιδίασε και τον Μαργκόνο, πετυχαίνοντας το 1-1. Με τον Μαντσίνι να γίνεται κάτοχος της μπάλας και να σουτάρει αμαρκάριστος από θέση μέσα αριστερά, στο 58’, αστοχώντας.

Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν ψηλά στη συνέχεια, κέρδισαν κάποια κόρνερ που πέρασαν χωρίς κίνδυνο για την εστία του Μαργκόνο και ήταν το Τριφύλλι εκείνο που βρήκε ξανά γκολ. Όταν από πάσα του Μαντσίνι, ο Ταβάρες με ωραία ατομική ενέργεια και πλασέ κάτω από τα πόδια του Σουλούκου, σημείωσε το 2-1 στο 65ο λεπτό.

Ο Μαργκόνο απέκρουσε την κεφαλιά του Κόλα στο 71’, ενώ η ΑΕΛ έφτασε κοντά στην ισοφάριση πέντε λεπτά μετά, με τον γκολκίπερ του Παναθηναϊκού Β να διώχνει και το σουτ με την μια από τον Νικολιά, διατηρώντας το προβάδισμα της ομάδας του. Ο Παναθηναϊκός Β σπατάλησε την ευκαιρία να «καθαρίσει» το παιχνίδι στο 86’, όταν από πάσα του Φουρτάδο ο Ταβάρες έφυγε στην αντεπίθεση ταχύτατα, αλλά πλάσαρε άστοχα, χωρίς να κοστίσει στην ομάδα του.

δείτε φωτογραφίες ΕΔΩ

Παναθηναϊκός Β (Σωτήρης Αντωνίου) : Μαργκόνο, Λάμψιας (74’ Τουρκοχωρίτης), Προδρομίτης, Σιδεράς, Μαρτίνης, Καραμπάς (66’ Σερπέζης), Αθανασακόπουλος, Κυριόπουλος (66’ Φουρτάδο), Μαντσίνι (74’ Δημητριάδης), Ταβάρες, Σαρδέλης (54’ Βουτσάς).

ΑΕΛ (Παναγιώτης Γκουτσίδης) : Σουλούκος, Ηλιάδης, Πλέγας (33’ Αντράντα), Παπαγεωργίου Κ. (59’ Θωμαΐδης), Όγκμποε, Νίνο (46’ Κοσονού), Κόλα, Παπαγεωργίου Θ. (70’ Καλουτσικίδης), Μαϊδανός, Μαυριάς, Τσιριγώτης (46’ Νικολιάς).