Μεγάλο “διπλό” της Βέροιας στη Νέα Ευκαρπία!

Χάρη σε ένα γκολ του Μπελεβώνη στο 78ο λεπτό, που είχε περάσει ένα λεπτό πριν ως αλλαγή, η Βέροια πέρασε νικηφόρα από το γήπεδο του Μακεδονικού και “ανάσανε” βαθμολογικά.

Παράλληλα, έβαλε σε…μπελάδες την ομάδα του Άγγελου Ζαζόπουλου, ειδικά μετά τα αποτελέσματα της 24ης αγωνιστικής στην οποία πήραν βαθμό οι Αλμωπός, Διαγόρας, Θεσπρωτός και Ηρακλής Λάρισας.

Η “Βασίλισσα” έπαιξε υπομονετικά, επέλεξε να “χτυπήσει” στην κόντρα και έχοντας τον παράγοντα τύχη με το μέρος της, κατάφερε να πάρει μια σπουδαία νίκη που τη φέρνει στην 11η θέση της βαθμολογίας.

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ανήκει στον Μακεδονικό και συγκεκριμένα στο 6ο λεπτό όταν ο Γκέντσογλου σούταρε από το ύψος της περιοχής και η μπάλα κατέληξε εκτός εστίας.

Στο 13′ ο Βενετικίδης ενήργησε γρήγορα και πρόλαβε τον Σιατραβάνη πριν γίνει απειλητικός, ενώ το ίδιο έπραξε δύο λεπτά μετά ο Γουναρίδης από πλευράς Μακεδονικού, προλαβαίνοντας τον Μπουόλι.

Στο 23′ ο Ελευθεριάδης δοκίμασε το σουτ με το αριστερό αναγκάζοντας τον Γουναρίδη σε διπλή επέμβαση και τρία λεπτά μετά, ο Μπλέτσας έχασε μεγάλη ευκαιρία εξ επαφής και μάλιστα σε δύο συνεχόμενα σουτ που αποκρούστηκαν από αντίπαλους αμυντικούς.

Η πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο ήταν η απευθείας εκτέλεση του φάουλ του Γκέντσογλου (49′), που πέρασε εκτός εστίας.

Στο 67′ η Βέροια έφτασε κοντά στο γκολ, όταν ο Περδίκης απομάκρυνε από την άμυνα, η μπάλα έφτασε στον Μπουκουβάλα ο οποίος βγήκε στην κόντρα, πλάσαρε αλλά κατέληξε ελάχιστα άουτ.

Η φάση που έκρινε τελικά τον αγώνα σημειώθηκε στο 78′. Ο Μπελεβώνης, που μόλις είχε περάσει ως αλλαγή στη θέση του Ελευθεριάδη, δοκίμασε το δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, χωρίς να αφήσει περιθώρια αντίδρασης στον Γουναρίδη (0-1).

Η μοναδική στιγμή που ο Μακεδονικός απείλησε με ισοφάριση ήταν το 89′, σε σουτ του Γκέντσογλου που πέρασε εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Μακεδονικός (Άγγελος Ζαζόπουλος) : Γουναρίδης, Σαραγιώτης (84′ Σαραντίδης), Σιμόνι (59′ Ζαφειράκης), Σιατραβάνης, Μπρατσιάνη (84′ Χασάνογλου), Λεωνιδόπουλος (84′ Γαρύφαλλος), Τσιλιγγίρης (68′ Μουγκουλούσι), Τσουκάνης, Λισγάρας, Γκέντσογλου, Παναγιωτούδης

ΝΠΣ Βέροια (Σπύρος Μπαξεβάνος) : Βενετικίδης, Ντουμάνης (90+2′ Ζιώγας), Κολλαράς, Περδίκης, Ζε Εσόνο, Μπλέτσας, Μασούρας, Μπουκουβάλας, Γιουκούδης (83′ Ιωάννου), Ελευθεριάδης (77′ Μπελεβώνης), Μπουόλι