Elite League : “Ζωντανή” η Αμαλιάδα, νίκησε 77-76 το Μαρούσι!

Ο Κόροιβος Αμαλιάδας επικράτησε με 77-76 του Αμαρουσίου, και ισοφάρισε σε 2-2 στη σειρά αγώνων για τα Playoffs της Elite League.

Αυτό σημαίνει ότι η σειρά θα οδηγηθεί σε πέμπτο παιχνίδι που θα διεξαχθεί στο κλειστό του Αγίου Θωμά, με το διακύβευμα να είναι μία θέση στο Final 4 ανόδου. Από την πλευρά των νικητών ξεχώρισαν οι Ιατρίδης (13 πόντοι, οκτώ ριμπάουντ) και Βύρλας (10 πόντοι, 10 ριμπάουντ), ενώ από την άλλη πλευρά διακρίθηκαν οι Καμαριανός (24 πόντοι, 10 ριμπάουντ) και Σταυρακούκας (21 πόντοι).

Οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ αποτελεσματικοί στα μετόπισθεν και ανάγκασαν τους γηπεδούχους να σουτάρουν με άσχημα ποσοστά τόσο από κοντά όσο και από μακριά. Με αυτόν τον τρόπο οι “κιτρινόμαυροι” έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +4 (17-21), ένα πλεονέκτημα το οποίο έχασαν μετά, αφού η ομάδα του Δελέγκου ανέβασε στροφές και οδηγήθηκε στην ανάπαυλα στο +2 (40-38). Το σκηνικό ήταν παρόμοιο και στο δεύτερο μέρος, με τους δύο “μονομάχους” να εναλλάσσονται συνεχώς στο σκορ και το συγκρότημα του Σκαραφίγκα πήγε στην τελική ευθεία του αγώνα με “βραχεία κεφαλή” (60-62). Ο Κόροιβος ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στα πρώτα οκτώ λεπτά της τέταρτης περιόδου, αφού ξέφυγε με εννιά πόντους (74-65 στο 38′), εντούτοις το Μαρούσι μπήκε δυναμικά στην εξίσωση του παιχνιδιού και με καλάθι του Σταυρακούκα έγραψε το 75-73 στα 43”. Μάλιστα ο ίδιος διαμόρφωσε το 77-76 στα 7”, αλλά η ομάδα του δεν μπόρεσε να κάνει κάτι παραπάνω, για να καθαρίσει με την πρόκριση από σήμερα.

Πλέον οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους την προσεχή Τετάρτη 17/5 (17.00) σε αγώνα που θα διεξαχθεί στο Μαρούσι.

Κόροιβος Αμαλιάδας-Μαρούσι  77-76
Διαιτητές: Κορομηλάς-Σταματόπουλος-Γερακίνης (Θεοδωρόπουλος)
Δεκάλεπτα: 17-21, 40-38, 60-62, 77-76
Κόροιβος Αμαλιάδας (Δελέγκος): Λιούις 2, Νοέας 8, Καμάρας 11(2), Ερμείδης 6(1), Σιδηροηλίας 6(1), Ιατρίδης 13(1), Μαστόρος 6(2), Ρουμελιώτης, Μίτροβιτς 15(2), Βύρλας 10.
Μαρούσι (Σκαραφίγκας): Κιούσης 4, Στασινός 5, Θεοδώρου, Ξύδας 10(2), Καψαλός 2, Καμαριανός 24(2), Παπαγεωργόπουλος 3, Μιχαλούτσος 2, Σταυρακούκας 21(4), Γουντς 5.