Διπλό ημίχρονο-άσο τελικό στο “Βουζουνεράκειο”, στην 4η θέση ο ΟΦΙ

Η Παναχαϊκή προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο του ματς στο “Βουζουνεράκειο” και όπως στην αναμέτρηση με την Athens Kallithea, “έχυσε την καρδάρα με το γάλα” και στο δεύτερο 45λεπτο ηττήθηκε.

Ο ΟΦΙ έκανε την ανατροπή και επέστρεψε στην 4η θέση της βαθμολογίας του 2ου ομίλου της Super League 2, έχοντας από καιρό εξασφαλίσει την παραμονή του στην κατηγορία.

Από την άλλη, η Παναχαϊκή παρέμεινε στην 7η θέση με 39 βαθμούς.

Το πρώτο μέρος δεν πρόσφερε αρκετές συγκινήσεις, όμως στο 35’ ο Κάρλος «έγραψε» το 0-1 για τους Πατρινούς, με τους γηπεδούχους να… αγγίζουν την ισοφάριση στο 41’, όταν ο Κολοβούρης έδιωξε δύσκολα το κόρνερ του Ντέτλερ.

Οι «ασπρόμαυροι» μπήκαν… φουριόζοι στην επανάληψη και ισοφάρισαν στο 47’ με τον Κατάλντι, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης είχε μία μεγάλη ευκαιρία. Ο ΟΦΙ συνέχιζε να πιέζει και τελικά έφτασε στο 2-1 στο 70’ με τον Βουό. Το σκορ δεν άλλαξε, αν και οι ηττημένοι απείλησαν στο 80’ με τον Παπαχρονόπουλο.

ΟΦ Ιεράπετρας(Βαγγέλης Στουρνάρας) : Κυρίτσης, Καραγιάννης, Ζήσης (73′ Χιμένεθ), Κάρδαρης (57′ Ίννος), Κατάλντι, Ντέτλερ, Παπαδάκης Β. (57′ Ίτσιος), Στάμου, Καλλιτσουνάκης (57′ Καραμπέτσος), Μούλερ, Βουό

Παναχαϊκή(Γιάννης Βογιατζής) : Κολοβούρης, Λιοφάγος, Λαρέα, Ρουγκάλας, Μπουρλάκης, Τσακμάκης (66′ Στασινόπουλος), Ζυγκερίδης (75′ Παπαχρονόπουλος), Σίλβα, Χαντί, Τοπάλ, Κάρλος.