Επιστροφή στις νίκες για τον Ηρακλή, δυσκολεύει η παραμονή για τον Ηρακλή Λάρισας

Ο Ηρακλής είδε τον Ηρακλή Λάρισας να προηγείται νωρίς στο Καυτανζόγλειο με 0-1, κόντρα στη ροή της αναμέτρησης, αλλά αυτό δεν φάνηκε να τον προβληματίζει, καθώς επικράτησε με το άνετο 4-1.

Η ομάδα της Θεσσαλίας έχει “κολλήσει” στους 22 βαθμούς και τέσσερις αγωνιστικές πριν το τέλος, η παραμονή…χλωμιάζει για τα καλά.

Οι παίκτες του Σάκη Τσιώλη, πριν καν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος είχαν ανατρέψει την εις βάρος τους κατάσταση με γκολ των Τομάς και Άλεξιτς (πέναλτι), ενώ στο δεύτερο ένα γκολ του Γιουμπιτάνα και ένα ακόμη από τον Τομάς “σφράγισαν” την ευρεία νίκη του Ημίθεου.

Στο 12′ ο Ηρακλής δημιούργησε την πρώτη σημαντική ευκαιρία του, με τον Κούστα σε διπλή προσπάθεια, καθώς το πρώτο σουτ του «κυανόλευκου» επιθετικού, από επίκαιρη θέση, βρίσκει σε αμυνόμενο, ενώ το δεύτερο εξουδετερώνει ο αντίπαλος τερματοφύλακας.

Στο 17′ η ομάδα της Θεσσαλίας αιφνιδίασε τους Θεσσαλονικείς. Μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Χατζής έπιασε την κεφαλιά και με χαρακτηριστική άνεση “έγραψε” το 0-1.

Ο Γηραιός ωστόσο απάντησε σχετικά γρήγορα και συγκεκριμένα στο 28′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του σπεσιαλίστα Τομάς.

Στο 45′ ο Ηρακλής είχε δοκάρι με σουτ του Γιουμπιτάνα, αλλά τρία λεπτά μετά (στις καθυστερήσεις) ο Άλεξιτς κέρδισε πέναλτι και το εκτέλεσε ο ίδιος για την ανατροπή στο σκορ (2-1)

Στο 56′, μετά από ενέργεια του Γιουμπιτάνα, ο Κούστα βρέθηκε σε προνομιακή θέση, αλλά έχασε την ευκαιρία.

Στο 63ο λεπτό ο Γιουμπιτάνα ήταν πιο εύστοχος από τον συμπαίκτη του, ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 3-1.

Το τελικό 4-1 διαμόρφωσε στο 81′ ο Τομάς, ο οποίος δοκίμασε το πόδι του από μακρινή απόσταση.

Ηρακλής (Σάκης Τσιώλης): Βελλίδης, Κόκκορης (46′ Πανάγου), Κούστα, Σιούτας, Άλεξιτς, Τομάς, Δόρης (46′ Πατράλης), Χρούσιελ (28′ Σίλβα), Δοϊρανλής, Γιουμπιτάνα, Άλβαρες (69′ Σενγκέργκης)

Ηρακλής Λάρισας (Χρήστος Χατζηλιάδης) : Φαρμάκης (46′ Παπαγιάννης), Γιαννούτσης, Συρεγγέλας, Λίταινας, Κέρι, Χατζής, Λεσάι, Γκουγκούδης, Γκαλίτσιος, Καμπέρης (23′ λ.τ. Μπαλαμιώτης), Μπόσιο