Νέο “χτύπημα” από τον Απόλλωνα Πόντου, πέρασε με ανατροπή από τη Νέα Ευκαρπία!

Για ακόμη μία χρονιά, ο Απόλλων Πόντου διαψεύδει όλα τα προγνωστικά και οδεύει για παραμονή στη Super League 2.

H ομάδα του Δημήτρη Καλαϊτζίδη έκανε επική ανατροπή στη Νέα Ευκαρπία, έφτασε τους 28 βαθμούς και αν επικρατήσει της Βέροιας την επόμενη αγωνιστική, θα εξασφαλίσει σε μεγάλο ποσοστό την παραμονή της στην κατηγορία.

Από την άλλη πλευρά, ο Μακεδονικός γνώρισε μια ακόμη εντός έδρας ήττα και μάλιστα με νέα ανατροπή και έτσι έφτασε στην 11η θέση, κινδυνεύοντας άμεσα με υποβιβασμό.

Η επιθετικότητα του Μακεδονικού, που κυκλοφορούσε γρήγορα τη μπάλα, έγινε απειλή στο 7ο λεπτό, όταν ο Λισγάρας πετάχτηκε με κεφαλιά «ψαράκι» σε σέντρα του Τσουκάνη, αλλά έστειλε τη μπάλα δίπλα από την εστία του Πέτκα.

Καλύτερος στο σημάδι αποδείχθηκε στο 11ο λεπτό ο Λιούμης, που εκτέλεσε μονοκόμματα με το δεξί από το ύψος της περιοχής, μετά από ωραία σέντρα του Χασάνογλου, και άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών, με τη μπάλα πρώτα να βρίσκει στο δεξί κάθετο δοκάρι και έπειτα να καταλήγει στα δίχτυα για το 1-0!

Η ομάδα του Άγγελου Ζαζόπουλου συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο ο ρυθμός όλο και έφθινε, καθώς το παιχνίδι είχε συχνές διακοπές λόγω μικροτραυματισμών. Ο σοβαρότερος αυτών ήρθε στο 35′, με τον Μουγκουλούσι να μην μπορεί να συνεχίσει και να παραχωρεί την θέση του στον Τσιλιγγίρη. Ο Ξανθιώτης χαφ είχε τη μεγαλύτερη στιγμή του ματς μετέπειτα, στέλνοντας στο οριζόντιο δοκάρι από μεγάλη απόσταση μια «βολίδα», στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Είχε προηγηθεί ένα ωραίο φαλτσαριστό σουτ του Ζαφειράκη, με τη μπάλα να φεύγει λίγο δίπλα από την εστία.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι αποφάσισαν να περιμένουν λιγότερο πίσω από τη μπάλα και ανέβασαν τις γραμμές τους, αναζητώντας – ανεπιτυχώς – μέσω της κυκλοφορίας να βρουν ανοιχτούς διαδρόμους προς την περιοχή του Μακεδονικού. Η μοναδική ευκαιρία που σημείωσαν ήταν το αδύναμο τελείωμα του προωθημένου Αμαραντίδη στο 52′, με τη μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Ιωαννίδη.

Ο Μακεδονικός απάντησε με δύο ωραίες ενέργειες του Τσιλιγγίρη, αφενός περνώντας τέσσερις αντιπάλους και στρώνοντας τη μπάλα στον Γκέντσογλου, το σουτ του οποίου μπλοκαρίστηκε από αμυνόμενα σώματα, αφετέρου κατεβάζοντας τη μπάλα στην περιοχή από σέντρα του Τσουκάνη και μπροστά από τον Πίτκα, σπαταλώντας όμως μια σπουδαία συγκυρία με την απόφαση του να μην εκτελέσει άμεσα αλλά να επιδιώξει να ντριμπλάρει τον τερματοφύλακα του Απόλλωνα.

Και αφού οι «πράσινοι» δεν κατόρθωσαν να διευρύνουν το προβάδισμα τους, ο Απόλλων κατάφερε να ισοφαρίσει, με τρομερό σουτ του Λαμπίρη στο 64ο λεπτό: η προώθηση των φιλοξενούμενων δεν καρποφόρησε, ο Μακεδονικός έκλεψε αλλά ο Γκέντσογλου δεν ασφάλισε τη κατοχή, έχασε τη μπάλα από τον Λαμπίρη που με ένα άπιαστο βολέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έγραψε το 1-1!

Ο Μακεδονικός προσπάθησε να απαντήσει, ο coach Ζαζόπουλος έριξε στο παιχνίδι τον Σιμόνι αντί του Λιούμη και οι «πράσινοι» επιδίωξαν να αυξήσουν την πίεση τους. Οι πολύ επικίνδυνες εκτελέσεις κόρνερ του Τσουκάνη βοήθησαν προς αυτήν την κατεύθυνση, με τον Λισγάρα να αστοχεί σε κεφαλιά, ενώ στο 76′ ο Τσιλιγγίρης απείλησε με μακρινό σουτ το οποίο απέκρουσε ο Πίτκας, με το γύρισμα του Χασάνογλου στην επαναφορά να κόβεται από αμυντικούς.

Και όσο οι γηπεδούχοι έψαχναν το γκολ που θα τους έδινε τη νίκη, αυτό το βρήκε ο Απόλλων στην αντεπίθεση, με δράστη τον Εσαλό: ο Μουμίν έκλεψε στο κέντρο, πέρασε κάθετη πάσα στον Γάλλο striker και εκείνος νίκησε με εντυπωσιακό δεξί βολέ τον Ιωαννίδη για την ολική ανατροπή στο 89′!

Μακεδονικός (Άγγελος Ζαζόπουλος): Ιωαννίδης, Χασάνογλου, Σαραγιώτης (85′ Κοτταρίδης), Λισγάρας, Τσουκάνης, Παναγιωτούδης, Λεωνιδόπουλος, Μουγκουλούσι (35′ Τσιλιγγίρης), Γκέντσογλου (85′ Γαρύφαλλος), Ζαφειράκης (85′ Ζαννάκης), Λιούμης (73′ Σιμόνι)

Απόλλων Πόντου (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Πίτκας, Δαλιανόπουλος, Καλογέρης, Ντιαλόσι, Αμαραντίδης, Αμπούντου (62′ Καλαϊτζίδης), Λαμπίρης, Μουμίν, Μπελεβώνης, Μπελεβώνης (46′ Εσαλό), Ζάμπου