Bundesliga : Πήρε το…δώρο η Ντόρτμουντ και “αγγίζει” τον τίτλο! (vid)

Την πρώτη φορά έκανε γκέλα ολκής (ισοπαλία με τη Μπόχουμ). Τη δεύτερη φορά όμως ήταν πιο προετοιμασμένη και “καθάρισε”!

Η Ντόρτμουντ επικράτησε της Άουγκσμπουργκ (21/05, 3-0) με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αλέ και πλέον, η κατάκτηση της Bundesliga μετά από 11 χρόνια «ανομβρίας», εξαρτάται μόνο από την ίδια!

Το «δώρο» της Μπάγερν Μονάχου αυτήν τη φορά, δεν «πετάχτηκε» στα σκουπίδια! Η Μπορούσια Ντόρτμουντ έχασε τα… άχαστα κόντρα στην Άουγκσμπουργκ, αλλά δεν «σκόνταψε»!

Σαν σενάριο… παραμυθιού, χάρις τα δύο γκολ του Αλέ, που λίγους μήνες πριν έδωσε «μάχη» με τον καρκίνο, και ένα του Μπραντ στις καθυστερήσεις, επικράτησε εκτός έδρας με σκορ 3-0 (21/05) και έμεινε μόνη-πρώτη στη βαθμολογία της Bundesliga, στο +2 από την παραδοσιακή της αντίπαλο, μία αγωνιστική πριν το τέλος της σεζόν!

Αν το σύνολο του Τέρζιτς κερδίσει τη Μάιντς το ερχόμενο Σάββατο (27/05, 16:30) θα ξαναπάρει τη «σαλατιέρα» στα χέρια της, μετά από έντεκα χρόνια.

Από την άλλη, η Άουγκσμπουργκ «μπήκε» σε μπελάδες, αφού αν ηττηθεί στην τελευταία αγωνιστική και οι Μπόχουμ-Στουτγκάρδη κερδίσουν, θα βρεθεί στα μπαράζ του υποβιβασμού.

Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση οι γηπεδούχοι, λόγω αποβολής του Ουντουοκάι στο 38ο λεπτό.

Η Ντόρτμουντ είχε την κυριαρχία του ματς, αλλά η πρώτη της μεγάλη ευκαιρία εκδηλώθηκε στο 20ο λεπτό. Το σουτ του Αλέ, όμως, αποκρούστηκε από τον Κούμπεκ.

Ο γκολκίπερ της Άουγκσμπουργκ είχε ξανά σωστή αντίδραση στο 29′, στην προσπάθεια του Μπραντ, ενώ στο 40ο λεπτό, στην τελευταία καλή ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου, δεν χρειάστηκε να επέμβει, μιας και η κεφαλιά του Ζίλε «σταμάτησε» στο δεξί δοκάρι.

Παράλληλα, από το 38′ οι γηπεδούχοι αγωνίζονταν με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Ουντουοκάι.

Ο Τσαν λίγο έλειψε να «εκμεταλλευθεί» τον παραπάνω ποδοσφαιριστή για τους φιλοξενούμενους στο 54ο λεπτό, αλλά το σουτ του χτύπησε στο αριστερό δοκάρι. Εν τέλει, το κατάφερε ο Αλέ πέντε λεπτά αργότερα (59′).

O Μάλεν έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, η άμυνα των γηπεδούχων δεν απομάκρυνε την μπάλα, ο Αλέ έγινε αποδέκτης της και με δυνατό σουτ από πλάγια θέση, «έγραψε» το 1-0.

Οι πανηγυρισμοί παραλίγο να… σταματήσουν άμεσα, αλλά ο Κόμπελ είπε «όχι» στον Καρδόνα στο 63′. Όχι μόνο δεν ισοφαρίστηκαν οι Βεστφαλοί, όμως, αλλά «κλείδωσαν» το ματς, ξανά με τον Αλέ, στο 84ο λεπτό, ενώ ο Μπραντ διαμόρφωσε το 3-0 ως τελικό σκορ της αναμέτρησης στο 90+4′.