LaLiga : Αγγίζει την παραμονή η Βαλένθια, αγωνία για την απευθείας είσοδο στους ομίλους στη Ρεάλ

Η Βαλένθια επικράτησε με 1-0 της Ρεάλ Μαδρίτης και έκανε άλμα παραμονής στην μεγάλη κατηγορία.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο μισό της αναμέτρησης και είχαν το προβάδισμα με το γκολ του νεαρού Λόπεθ μετά από εξαιρετική προσπάθεια και ασίστ του Κλάιφερτ στο 33ο λεπτό.

Μάλιστα θα μπορούσαν να σημειώσουν και δεύτερο τέρμα στην τελευταία τους επίθεση σε αυτό το διάστημα, όμως ο Κουρτουά πραγματοποίησε εξαιρετική επέμβαση στο σουτ του Γκέρα.

Η Ρεάλ είχε δύο τελικές με Μπενζεμά και Βινίσιους σε αυτό το διάστημα.

Η Ρεάλ βελτίωσε την εικόνα της στην επανάληψη και είχε ευκαιρίες με τον Ροντρίγκο στο 56′ και το 68′. Ο Βελβέρδε είχε κλασσική ευκαιρία στο πρώτο των καθυστερήσεων και ο Κρος στο 4ο με τον Μαμαρντασβίλι να είναι ο ήρωας της αναμέτρησης για τη Βαλένθια.

Η Ρεάλ έμεινε με δέκα παίκτες στις καθυστερήσεις με αποβολή του Βινίσιους στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων.