LaLiga : Το “διπλό” Champions League της Σοσιεδάδ και η “αυτοκτονία” της Χετάφε (vids)

Μπορεί η Μπαρτσελόνα να ηττήθηκε με 2-1 από τη Ρεάλ Σοσιεδάδ, όμως το πρωτάθλημα είναι δικό της και αυτό δεν αλλάζει. Η φιέστα είναι γεγονός και οι Καταλανοί βρίσκονται στην κορυφή του ισπανικού ποδοσφαίρου για πρώτη φορά μετά από τέσσερα χρόνια.

Οι φιλοξενούμενοι «σόκαραν» τους Καταλανούς μόλις στο 5ο λεπτό, όταν ο Μερίνο πήρε τη μπάλα από τον Σορλότ και έκανε με ωραίο τρόπο το 1-0.

Οι «μπλαουγκράνα» είχαν την μπάλα στην κατοχή τους, έφτιαξαν τρεις τελικές προσπάθειες εντός στόχου, αλλά δεν ισοφάρισαν και εν τέλει τιμωρήθηκαν στο 72ο λεπτό, όταν ο Σορλότ έστειλε αυτή τη φορά τη μπάλα στα δίχτυα.

Από εκεί και πέρα, η ομάδα του Τσάβι ανέβασε και άλλο στροφές και μείωσε με τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, όμως το γκολ του στο 90ο λεπτό δεν ήταν ικανό για να ανατρέψει την κατάσταση.

Η Σοσιεδάδ άντεξε και με το πρώτο της «διπλό» σε αυτό το γήπεδο μετά το 1991, ανέβηκε στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

«Αγκαλιά» με την παραμονή της στην LaLiga βρίσκεται από σήμερα η Αλμερία, μετά το 3-0 επί της Μαγιόρκα, ενώ απέναντι στην Έλτσε που έχει υποβιβαστεί, η Χετάφε με το 1-1 που παραχώρησε στην έδρα της «κλώτσησε» τεράστια ευκαιρία για να κάνει το πιο σημαντικό βήμα για την παραμονή της.

Η Αλμερία εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την έδρα της και από το πρώτο 45λεπτο είχε βάλει τις βάσεις για μία εύκολη νίκη επί της «αδιάφορης» βαθμολογικά, Μαγιόρκα.

Απόλυτος πρωταγωνιστής των γηπεδούχων ήταν ο νεαρός Βραζιλιάνος αμυντικός, Λασάρο, ο οποίος πέτυχε χατ τρικ στο 13΄,42΄,58΄, από δύο ασίστ του Κολομβιανού, Λουίς Σουάρες.

Στο «Αλφόνσο Πέρεθ» της Μαδρίτης η Χετάφε είχε θεωρητικά εύκολο έργο πριν την έναρξη του ματς με την Έλτσε, αλλά τελικά δεν τα κατάφερε κι αν τελικά υποβιβαστεί αυτό θα οφείλεται σε μεγάλο βαθμό στο σημερινό 1-1.

Είχε ένα ολόκληρο δεύτερο ημίχρονο για να πετύχει το γκολ της νίκης, ωστόσο, οι παίκτες της δεν βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα κι έτσι στις τρεις αγωνιστικές που απομένουν δεν εξαρτάται πια από αυτή εάν και η νέα χρονιά θα την βρει στην κορυφαία κατηγορία.