Serie A : Αήττητη στο Τορίνο η Φιορεντίνα με το μυαλό στους δύο τελικούς (vid)

Με το μυαλό στους τελικούς που έχει μπροστά της η Φιορεντίνα, πήρε τον βαθμό (1-1) κόντρα στην Τορίνο που είναι βαθμολογικά αδιάφορη.

Η Φιορεντίνα που έχει μπροστά της τελικό Κυπέλλου Ιταλίας με την Ίντερ και Conference League με τη Γουέστ Χαμ, άνοιξε το σκορ με τον Γιόβιτς στο 48’ αλλά 18 λεπτά αργότερα ο Σανάμπρια έγραψε το 1-1.

Μετά από ένα στείρο πρώτο μέρος στο οποίο η Τορίνο ήταν καλύτερη, με τις τελικές να είναι 8-3 αλλά να μην καταφέρνει να κουνήσει… πλεκτό, η Φιορεντίνα μπήκε «φουριόζα» στο δεύτερο ημίχρονο. Τρία λεπτά μετά την επανέναρξη, ο Κουαμέ σέρβιρε και ο Γιόβιτς, που είχε μπει αλλαγή στην ανάπαυλα, σκόραρε για το προβάδισμα των «βιόλα».

Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα και ισοφάρισαν σε 1-1 με τον Μπουοντζόρνο να φτιάχνει το γκολ του Σανάμπρια στο 66ο λεπτό. Το ματς στο φινάλε απέκτησε τρελό ρυθμό, η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω, αλλά τίποτα δεν άλλαξε ως το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.