Serie A : Ιμόμπιλε και… φύγαμε για Champions League! (vid)

Η Λάτσιο νίκησε την Ουντινέζε εκτός έδρας (0-1) και ανέβηκε στην 3η θέση της Serie A δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε.

Μαθηματικά, με δύο αγωνιστικές να απομένουν, δεν έχει τελειώσει τίποτα ακόμη. Αύριο (22/5), όμως, η Γιουβέντους αναμένεται να τιμωρηθεί με αφαίρεση βαθμών και αυτό, αν όντως είναι -12, θα σημάνει τη μαθηματική εξασφάλιση της εξόδου στο Champions League για τους Λατσιάλι. Μια μεγάλη επιτυχία για την ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι, η οποία δεν ήταν καλή στο πρώτο ημίχρονο στο Ούντινε και δεν κατάφερε να απειλήσει ιδιαίτερα, παρά τις όποιες προσπάθειες των Ιμόμπιλε και Λουίς Αλμπέρτο.

Στο β’ μέρος, όμως, ήρθε και το γκολ… Στο 59′ ο Ιμόμπιλε βρέθηκε στο έδαφος εξαιτίας του Μασίνα και ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι, από όπου ο Ιταλός φορ έκανε το 0-1 στο 61′. Τρία λεπτά μετά θα μπορούσε να γίνει και το 0-2 με την κεφαλιά του Ρομανιόλι μετά την εκτέλεση κόρνερ αλλά η μπάλα πήγε στο δοκάρι, με την Ουντινέζε να μην καταφέρνει κάτι αξιόλογο στη συνέχεια και τη Λάτσιο να κρατάει το σκορ, να παίρνει τη νίκη και να είναι έτοιμη… για τα αστέρια!