Serie A : Γκέλα ολκής με το μυαλό στον τελικό για τη Ρόμα (vid)

Συνεχίζει το σερί των ανεπιτυχών αποτελεσμάτων στη Serie A η Ρόμα, την ώρα που σε λίγες μέρες θα ριχτεί στη μάχη του τελικού του Europa League…

Η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο έσωσε τον βαθμό στο 83ο λεπτό κόντρα στη Σαλερνιτάνα κι όσο κι αν πίεσε στο τέλος για την ανατροπή, δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη που θα την έφερνε κοντά στην τετράδα.

Δύο αγωνιστικές πριν το τέλος, οι Ρωμαίοι είναι στην 7η θέση και θα πρέπει να παλέψουν ακόμη και για την έξοδο στο Europa League. Όλα αυτά βέβαια εφόσον δεν κατακτήσει το τρόπαιο στον τελικό με τη Σεβίλλη.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με ένα τρομερό σουτ του Αντόνιο Καντρέβα στο 12o λεπτό. Ο 36χρονος μέσος κατάφερε να ξεφύγει από τους αμυντικούς των Ρωμαίων και να βρει πολύ ωραία την μπάλα ύστερα από σέντρα του Κουλιμπαλί, κάνοντας το 1-0.

Μία ανάσα πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (45+1′), παραλίγο να ισοφαρίσει η Ρόμα με τον Ιμπάνιεζ, ωστόσο ο διαιτητής της αναμέτρησης ύστερα από έλεγχο του γκολ στο VAR, το ακύρωσε καθώς υπήρχε χέρι.

Στο δεύτερο 45λεπτο, οι γηπεδούχοι μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο πιο αποφασισμένοι και σύντομα έφεραν την ισορροπία στο ματς με τον Ελ Σαράουι, να παίρνει το ριμπάουντ μετά  από απόκρουση του Οτσόα, στέλνοντας με πλασέ την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Η απάντηση των φιλοξενούμενων δεν άργησε να έρθει. Στο 54’, ο Πίατεκ βρήκε πολύ ωραία τον Ντία ο οποίος βρισκόταν μέσα στην περιοχή και σκόραρε με τακουνάκι, ανακτώντας ξανά το προβάδισμα για τη Σαλερνιτάνα.

Το σύνολο του Ζοζέ Μουρίνιο δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και μπόρεσε ξανά να ισοφαρίσει στο 83’ με τον Μάτιτσς να πετυχαίνει το πρώτο του γκολ για το 2023.

Η Ρόμα συνέχισε να ψάχνει το γκολ και στα τελευταία λεπτά η ένταση του παιχνιδιού είχε ανέβει. Ο χρόνος, ωστόσο μετρούσε αντίστροφα και οι «τζιαλορόσι» δεν μπόρεσαν να κάνουν την ανατροπή με το ματς στο Ολίμπικο να λήγει ισόπαλο 2-2.