Serie A : Με ανατροπή η Φιορεντίνα, “κατέρρευσε” η Ρόμα (vid)

Η Φιορεντίνα επικράτησε με 2-1 της Ρόμα για την 37η αγωνιστική της Serie A και παρέμεινε «ζωντανή» στο κυνήγι της 8ης θέσης, την στιγμή που οι «τζιαλορόσι» μένουν οριστικά εκτός τετράδας.

Πλέον, η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο ελπίζει μονάχα σε κατάκτηση του Europa League για να μπορέσει να βρεθεί στους ομίλους του Champions League, ενώ παράλληλα κινδυνεύει να χάσει το εισιτήριο για τη 2η τη τάξει διοργάνωση της UEFA από τη Γιουβέντους.

Μάλιστα για να φτάσουν σε αυτή τη νίκη οι «βιόλα» χρειάστηκε να κάνουν μία δραματική ανατροπή στο φινάλε του αγώνα. Η Ρόμα είχε το προβάδισμα στο σκορ από το 11’ με τον Ελ Σαράουι, όμως δεν μπόρεσε να το διατηρήσει πέρα από το 85ο λεπτό.

Σε εκείνο το σημείο, ο Γιόβιτς έφερε το ματς στα ίσα, ενώ τρία λεπτά μετά, στο 88’, ο Ικονέ ολοκλήρωσε την ανατροπή για τη Φιορεντίνα.