Premier League : Πικρό φινάλε για Λέστερ και Λιντς, εκτός Ευρώπης η Τότεναμ (vids)

Γκραν γκινιόλ φινάλε στην Αγγλία, όπως άλλωστε αρμόζει στο κορυφαίο πρωτάθλημα της Ευρώπης!

Η Μάντσεστερ Σίτι κατακτά και με τη «βούλα» το 5ο της πρωτάθλημα την τελευταία εξαετία, παρά την ήττα της με 1-0 από τη Μπρέντφορντ, ενώ η Άρσεναλ τερματίζει στην 2η θέση και αποχαιρετά με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τον Γκρανίτ Τσάκα των δύο γκολ στο 5-0 επί της Γουλβς. Την ίδια ώρα, η Άστον Βίλα είναι αυτή που παίρνει το τελευταίο ευρωπαϊκό εισιτήριο για το Europa Conference League, ενώ η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ολοκληρώνει τη σεζόν στην 3η θέση μετά τη νίκη – ανατροπή επί της Φούλαμ με 2-1.

Ο Ελβετός στο 297ο παιχνίδι του με τους «κανονιέρηδες», «έγραψε» ιστορία. Ξεπέρασε το ατομικό του ρεκόρ, φτάνοντας τα επτά γκολ με τη φανέλα τους σε μία σεζόν σε επίπεδο πρωταθλήματος και μάλιστα, το κατάφερε μέσα σε τρία αγωνιστικά λεπτά.

Αρχικά, άνοιξε το σκορ στο 11ο λεπτό απέναντι στη Γουλβς, για να κάνει το 2-0 στο 14’, από κοντά, ύστερα από υπέροχη προσπάθεια του Μπουκάγιο Σάκα.

Όσον αφορά το 3-0, αυτό έλαβε χώρα από τον τελευταίο, σε μία προσπάθεια – αποθέωση του ποδοσφαίρου. Ο Άγγλος πήρε τη μπάλα εντός περιοχής, έπειτα από υπέροχη ομαδική συνεργασία και κέρδισε τον Σα με ωραίο, φαλτσαριστό σουτ, για το 14ο φετινό του γκολ στην Premier League.

Το γκολ του Πάρτεϊ ακυρώθηκε ως φάουλ στον Ζοσέ Σα στο 53’, αλλά αυτό του Ζεσούς στο 56’ μέτρησε, με την Άρσεναλ να ολοκληρώνει τη σεζόν, το ίδιο εντυπωσιακά, όπως την ξεκίνησε, και τον Κίβιορ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.

Την ίδια ώρα, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε με 2-1 της  Φούλαμ με ανατροπή, και το εν λόγω αποτέλεσμα αρκούσε για την 3η θέση. Οι Λονδρέζοι προηγήθηκαν στο «Ολντ Τράφορντ», με τον Τετέ στο 19ο λεπτό και έξι λεπτά μετά, ο Μίτροβιτς αστόχησε στο πέναλτι που κέρδισε από τον Καζεμίρο, όντας ο μοναδικός στην ιστορία της Premier League, με τέσσερις άστοχες εκτελέσεις σε μία σεζόν.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» αντέδρασαν και ισοφάρισαν με τον Τζέιντον Σάντσο στο 39’, με το 1-1 του πρώτου μέρους να αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα και τον ρυθμό που είχε το παιχνίδι. Εν τέλει, η ανατροπή ήρθε από τον Μπρούνο Φερνάντες στο 55’ και ο Έρικ Τεν Χαγκ γίνεται ο πρώτος προπονητής μετά τον Σερ Άλεξ Φέργκιουσον, που βλέπει την ομάδα του να κερδίζει τόσα ματς στην Premier League εντός έδρας, μαζεύοντας 45 βαθμούς σε 18 αναμετρήσεις.

Ανάλογη ήταν η εξέλιξη και στο τελευταίο παιχνίδι του Φρανκ Λάμπαρντ με την Τσέλσι, απέναντι στη Νιούκαστλ. Οι «καρακάξες» βρήκαν πρώτες γκολ στο 9ο λεπτό με τον Γκόρντον, αμφότερες οι ομάδες είχαν ευκαιρίες, αλλά ο Τρίπιερ ισοφάρισε άθελά του για τους «μπλε», στο 27’.  Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός έπεσε και κάπως έτσι, η Νιούκαστλ δεν πανηγύρισε το πρώτο της «διπλό» στο «Στάμφορντ Μπριτζ» μετά από 11 χρόνια.

Τέλος, στο «Βίλα Παρκ» είδαμε την… έκπληξη της ημέρας, παρά το γεγονός πως η Μπράιτον ήταν απόλυτα ανταγωνιστική, παρά το γεγονός πως είχε εξασφαλίσει την θέση της στο Europa League της επόμενης σεζόν.

Βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 από την Βίλα του Έμερι, χάρη στα γκολ των Λουίζ και Γουότκινς, αλλά βρήκε την δύναμη να αντιδράσει, με τον Ουντάβ να μειώνει στο 38’, με το δεύτερο γκολ του στο ματς, καθώς το πρώτο δεν μέτρησε με παρέμβαση του VAR.

Άντεξαν οι γηπεδούχοι και η πρώτη τους ευρωπαϊκή συμμετοχή μετά από 13 χρόνια είναι γεγονός, κατακτώντας το εισιτήριο για το 3ο Europa Conference League που διοργανώθηκε ποτέ.