LaLiga : Δραματικό φινάλε για την παραμονή, έχασε την κατηγορία η Βαγιαδολίδ (vids)

Φινάλε ακατάλληλο για…καρδιακούς στη LaLiga!

Η Θέλτα επικράτησε με 2-1 της Μπαρτσελόνα με δύο γκολ του Γκάμπρι Βέιγκα και διατηρήθηκε στην κατηγορία. Το ίδιο ισχύει για Χετάφε, Αλμερία και Κάντιθ, ενώ η Ρεάλ Βαγιαδολίδ «συνόδευσε» τις Εσπανιόλ και Έλτσε στην 2η κατηγορία.

Ο Βέιγκα ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής και με δύο δικά του γκολ, εκμεταλλεύτηκε την αστοχία της Μπαρτσελόνα και της έδωσε τη νίκη με σκορ 2-1.

Η Βαγιαδολίδ ανεβοκατέβαινε στην ζώνη του υποβιβασμού, όσο τα υπόλοιπα αποτελέσματα γύρω της άλλαζαν, αλλά το δικό της παρέμενε στο 0-0. Αμφότερες δεν ήθελαν να χάσουν και φάνηκαν να συμβιβάζονται με την ισοπαλία που ενδεχομένως θα τις κράταγε στην La Liga.

Γνωρίζοντας στο τέλος ότι και η Αλμερία παίρνει βαθμό, η Βαγιαδολίδ έψαχνε γκολ νίκης στο τέλος, αλλά το σουτ του Πλάτα πέρασε άουτ στο 89’.

Η Αλμερία απέκτησε το προβάδισμα στο ματς μόλις στο 11ο λεπτό του παιχνιδιού με τον Ελ Μπιλάλ Τουρέ με δυνατή κεφαλιά. Δύο λεπτά αργότερα, όμως, ο Χbάβι Πουάδο μετέτρεψε σε γκολ την εξαιρετική σέντρα Σέρχι Νταρντέρ.

Αντιστρόφως ανάλογη εικόνα στο δεύτερο μέρος, με την Εσπανιόλ να κάνει την ανατροπή, παρότι αδιάφορη βαθμολογικά, με τον Πιέρ-Γκάμπριελ στο 49’ προτού ο Εμπάρμπα με υπέροχο πλασέ φέρει το ματς στα ίσια.

Οι γηπεδούχοι μπορεί να είχαν ήδη υποβιβαστεί, παρ’ όλα αυτά ανέκτησαν το προβάδισμα στο σκορ στο 73’ με 3-2. Ο 18χρονος Ιταλός Λούκα Κολεόσο, πέτυχε το πρώτο τέρμα της επαγγελματικής του καριέρας και έριξε την Αλμερία στη ζώνη του υποβιβασμού. Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους… κουβέντα!

Κατάφεραν και ισοφάρισαν σε 3-3 με πέναλτι του Εμπάρμπα στο 87’, δίνοντας στην ομάδα του σκορ παραμονής.