Basket League : Ισοφάρισε τη σειρά ο Παναθηναϊκός (vid)

Σε ένα παιχνίδι που τα είχε όλα (αποβολές, τραυματισμούς, τρομερά καλάθια), ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 67-65 στο Game 2 και ισοφάρισε τη σειρά σε 1-1.

Το ματς ήταν ντέρμπι με τα όλα του, ειδικά μετά το 10′, με τις δυο ομάδες να παλεύουν στα ίσια μέχρι το φινάλε.

Μάλιστα, αυτή ήταν η πρώτη νίκη του τριφυλλιού σε αιώνιο ντέρμπι μετά από 14 ήττες και 563 ημέρες (22/11/21).

Οι πράσινοι επέβαλλαν στην αρχή τον ρυθμό τους, αλλά άντεξαν στην αντεπίθεση του Ολυμπιακού και στο τέλος ”μίλησε” ο Πονίτκα.

Ο Πολωνός έβαλε ΤΟ τρίποντο στο -17” για το τελικό σκορ, δίνοντας έτσι τη νίκη στην ομάδα του.

Η συνέχεια των Τελικών θα δοθεί στο ΣΕΦ την Κυριακή (11/6, 21:15, ΕΡΤ3) με το τρίτο ματς της σειράς.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με φοβερό ρυθμό και ευστοχία το ματς (7/9 σουτ), ξεφεύγοντας με +11 (15-4) από το αρχικό 5-4. Την ίδια στιγμή, ο Ολυμπιακός ήταν άνευρος και έμοιαζε αποπροσανατολισμένος, αλλά όχι για πολύ. Με καλύτερη άμυνα, έφτασε σε καλάθια για το 17-13. Και κάπου εκεί, οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία για τη μεγαλύτερη διαφορά και το +12 της πρώτης περιόδου (25-13), με σερί 8-0 στα τελευταία 2:33′.

Η δεύτερη περίοδος ήταν μία άλλη υπόθεση, με τους φιλοξενούμενους να χρειάζονται κάτι λιγότερο από 3′ για να ισοφαρίσουν σε 25-25 και τον Παναθηναϊκό να έχει χάσει τον έλεγχο του ματς. Οι Ουόκαπ-Παπανικολάου έκαναν εξαιρετική δουλειά, αλλά ο Ουίλιαμς ήταν εκεί για το 31-29 στο 16′. To ματς είχε γίνει και… επίσημα ντέρμπι, με τις δυο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ μέχρι το ημίχρονο (33-35), αλλά τον Ολυμπιακό να έχει το μικρό προβάδισμα.

Ο Ουόκαπ χρεώθηκε με τεχνική ποινή νωρίς και αποβλήθηκε (αντιαθλητικό στο πρώτο μέρος), κάτι που δεν πτόησε την ομάδα του για λίγο (33-40). Αυτό που ακολούθησε ήταν ένα physical παιχνίδι με κερδισμένο τον Παναθηναϊκό, που ”χτύπησε” μέσα στη ρακέτα (46-44). Κάπου εκεί, ο Βεζένκοφ αποχώρησε τραυματίας (46-50), με τους γηπεδούχους να το εκμεταλλεύονται και να παίρνουν ισχνό προβάδισμα στο 30′ με 51-50.

Το σκηνικό ίδιο και στην τέταρτη περίοδο, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ (54-53). Ο Παπανικολάου και ο Πίτερς έδωσαν σκορ στους ερυθρόλευκους, για το +5 (54-59). Η αγωνιστική ένταση ήταν πλέον έκδηλη, με τον Παναθηναϊκό να κάνει το 64-60 στο 37′ και να δείχνει πως έχει τον έλεγχο (από 58-60). Ο Παπανικολάου έκανε το 64-65 με δικό του 0-5. Ο Πονίτκα έβαλε τεράστιο τρίποντο στο -17” για το 67-65. Ο ΜακΚίσικ αστόχησε στο τρίποντο της νίκης και έτσι οι πράσινοι νίκησαν με 67-65.

Τα δεκάλεπτα: 25-13, 33-35, 51-50, 67-65