Νίκησε τον ΟΦΙ των 11 παικτών ο Απόλλων

Την ήττα από τον Απόλλωνα Σμύρνης γνώρισε ο ΟΦ Ιεράπετρας, στο τελευταίο παιχνίδι που έδωσε για φέτος στο γήπεδο του.

Η ομάδα της Κρήτης αγωνίστηκε με μόλις 12 ποδοσφαιριστές και ο μοναδικός παίκτης που βρισκόταν στον πάγκο ήταν ο 20χρονος τερματοφύλακας Νεόπουλος.

Ο ΟΦΙ ξεκίνησε πολύ δυναμικά το παιχνίδι, χάνοντας σημαντική ευκαιρία να προηγηθεί. Έπειτα από ωραία ενέργεια και σέντρα του Παπαδάκη από τα δεξιά, ο Καραμπέτος έπιασε το σουτ στην κίνηση με τη μία, το οποίο κατέληξε μόλις άουτ.

Η πρώτη καλή στιγμή για τον Απόλλωνα ήρθε στο 29’ όταν ο Περέιρα σούταρε στα σώματα έπειτα από σύγχυση στην άμυνα του ΟΦΙ, με τον Μωραΐτη να εκτελεί άουτ παίρνοντας το ριμπάουντ. Νέα καλή στιγμή δύο λεπτά αργότερα για τους φιλοξενούμενους, με τον Ερέρα να κάνει σέντρα σουτ από τα αριστερά, με τον Τζελέπη να διώχνει. Ο ίδιος παίκτης απείλησε και στο 35’ σουτάροντας πάνω από τα δοκάρια από το ύψος της περιοχής.

Η αυξανόμενη πίεση της αθηναϊκής ομάδας βρήκε αποτέλεσμα στο 38ο λεπτό όταν ο Περέιρα κέρδισε πέναλτι από τον Καλλιτσουνάκη, παρά τις έντονες διαμαρτυρίες των παικτών των γηπεδούχων. Ο Μωραϊτης ανέλαβε την εκτέλεση και δεν λάθεψε για να κάνει το 0-1.

Ελάχιστες ήταν οι καλές στιγμές στην επανάληψη παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων, οι οποίοι αγωνίστηκαν με πολλά προβλήματα σε ακόμα ένα ματς.

Το 0-1 έμεινε μέχρι τέλους με τον Απόλλωνα να παίρνει τους τρεις βαθμούς της νίκης και τον ΟΦΙ να κρατά την καλή προσπάθεια των ποδοσφαιριστών του.

ΟΦ Ιεράπετρας (Βαγγέλης Στουρνάρας): Τζελέπης, Κάρδαρης, Κόκας, Καλλιτσουνάκης, Ζήσης, Ίννος, Παπαδάκης Φ., Παπαδάκης Ε., Καραμπέτσος, Τσόφλιας, Καζάου

Απόλλων Σμύρνης (Γιάννης Τάτσης): Κότσαρης, Ντομίνγκες, Ερέρα, (77′ Χαλίμι) Μωραΐτης, Τσαμούρης, Μουστακόπουλος (88′ Μαζέτι), Κοροβέσης (88′ Πατάπης), Θεοχάρης (77′ Χατζημάρκος), Φατιόν, Τάμπας, Περέιρα (62′ Λούι)