Χωρίς κάποιο τέρμα τα 40 λεπτά στη Νεάπολη, έπεσε η αυλαία στη Super League 2 (photos+vid)

Το είδαμε κι αυτό στο ελληνικό ποδόσφαιρο, ένα παιχνίδι ν’ αρχίζει σε ένα γήπεδο και μετά από δύο μήνες να ολοκληρώνεται σε άλλο. Έτσι, από το Πανθεσσαλικό η Νίκη Βόλου βρέθηκε στη Νεάπολη για να συνεχίσει τον αγώνα απέναντι στην ΑΕΛ, χωρίς ν’ αλλάζει κάτι και το 1-2 να παραμένει μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα.

Το παιχνίδι λοιπόν… συνεχίστηκε με την αρχή να γίνεται με πλάγιο για την ΑΕΛ, και στο 53’ η Νίκη είχε μία καλή ευκαιρία με τον Αναστασίου να βγάζει τη σέντρα από αριστερά, αλλά δεν βρέθηκε κάποιος συμπαίκτης του εντός περιοχής για να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα του Σουλούκου, με το μόνο κέρδος να είναι το κόρνερ.

Στο 55’ το σουτ του Θωμαΐδη ωστόσο απείλησε τη Νίκη, με τον Μπάγιτς ν’ αποκρούει ενώ η μπάλα πέρασε σε κόρνερ, αφού βρήκε και στο δοκάρι της εστίας των γηπεδούχων. Στο 57’ πάλι ο Κρητικός πέρασε στον Γαβριηλίδη που βρισκόταν πολύ κοντά στον Σουλούκο, για να κάνει το γύρισμα, αλλά ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ έδιωξε με τα πόδια σε κόρνερ.

Στο 64’ πάλι, ο Ανδρέου με μία μακρινή μπαλιά βρήκε τον Κάσσο και αυτός επιχείρησε το σουτ, αλλά η μπάλα κόντραρε σε σώματα αντιπάλων για να καταλήξει σε κόρνερ. Σε γενικό πλαίσιο η Νίκη ήταν περισσότερες φορές κοντά στην εστία του Σουλούκου, ενώ στο 75’ είχε κι άλλη ευκαιρία με σουτ του Τζιώρα, ωστόσο ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ απέκρουσε.

Ωστόσο δεν έλειψαν και τα λάθη, και ένα του Ανδρέου προσπάθησε να εκμεταλλευτεί ο Ογκμπόε στο 81’, επιχειρώντας να «κρεμάσει» τον Μπάγιτς, χωρίς ωστόσο αποτέλεσμα. Η συνέχεια είχε μία πίεση από πλευράς ΑΕΛ, που έγινε πιο απειλητική στο τέλος, ωστόσο το 1-2 δεν άλλαξε, με τον Κρητικό στις καθυστερήσεις απλά να εκτελεί το φάουλ και να στέλνει την μπάλα στα χέρια του Σουλούκου…

Έτσι, η Νίκη Βόλου τερμάτισε στην 3η θέση της βαθμολογικής κατάταξης στον Βόρειο Όμιλο της Super League 2, με 52 βαθμούς, και πλέον σκέφτεται αποκλειστικά και μόνο την επόμενη αγωνιστική περίοδο.

Αυτό όμως δεν εμπόδισε τον κόσμο να δίνει ζωή στο γήπεδο και ιδιαίτερο παλμό, ενώ είναι χαρακτηριστικό το ότι στα τελευταία λεπτά όλοι είχαν σηκωθεί όρθιοι, χειροκροτώντας συνεχώς τους παίκτες του Δημήτρη Ελευθερόπουλου.

δείτε φωτογραφίες στο magnesianews

Νίκη Βόλου (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Μπάγιτς, Τοπαλίδης, Αναστασίου, Γρομητσάρης, Ανδρέου, Κυριακίδης, Γαβριηλίδης, Κριμιτζάς, Κάσσος, Κρητικός, Τζιώρας

ΑΕΛ (Παναγιώτης Γκουτσίδης): Σουλούκος, Μαξιμένκο, Ηλιάδης, Καλουτσικίδης, Παπαγεωργίου Θ., Θωμαΐδης, Πλέγας, Μαυρίας, Παπαγεωργίου Κ., Πεντρόσο, Ογκμπόε