Ο Μέσι είναι ασταμάτητος και οδηγεί την Ίντερ Μαϊάμι σε μεγάλες επιτυχίες! (vid)

Ο επτά φορές νικητής της Χρυσής Μπάλας Λιονέλ Μέσι κάνει… πλάκα στο MLS, πέτυχε το ένατο γκολ του σε έξι αγώνες με την Ίντερ Μαϊάμι μπροστά στο κοινό που ήταν σε παροξυσμό (ορισμένα εισιτήρια ξεπέρασαν τα 1.000 δολάρια στην αγορά μεταπώλησης) κόντρα στη Φιλαδέλφεια Γιούνιον (4-1) και οδήγησε τη νέα του ομάδα στον τελικό του Leagues Cup.

Ακόμα και οι υποστηρικτές της Γιούνιον ζητωκραύγαζαν όταν ο pulga πάτησε αγωνιστικό χώρο, το ίδιο και όταν σκόραρε στο 20′ με ωραίο συρτό σουτ από τα 30 μέτρα. Ο Ζόρντι Άλμπα άνοιξε λογαριασμό στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ενώ ο Ζόσεφ Μαρτίνεθ είχε ανοίξει το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό. Ο Νταβίντ Ρουίθ στο δεύτερο μισό έγραψε το τελικό 4-1, με τον Μπεντόγια να βάζει το γκολ της τιμής για τη Γιούνιον.

Το Μαϊάμι θα παίξει στον πρώτο τελικό Leagues Cup της Ιστορίας του το Σάββατο (19/08) με αντίπαλο είτε τη Νάσβιλ.