LaLiga : Μορένο και Πεπελού καθάρισαν για τα δύο “V” (vid)

Βιγιαρεάλ και Βαλένθια πήραν τις νίκες έστω με βραχεία…κεφαλή, στην εκκίνηση της δεύτερης αγωνιστικής της LaLiga.

Το “κίτρινο υποβρύχιο” πέτυχε την πρώτη φετινή του νίκη με τον Ζεράρ Μορένο να ανοίγει λογαριασμό στη La Liga.

Ελάχιστες φάσεις στο πρώτο ημίχρονο, καλός ρυθμός αλλά με αρκετά λάθη και από τις δύο ομάδες. Η καλύτερη φάση ανήκει στη Βιγιαρεάλ με τον Άλεξ Μπαένα στο 30ό λεπτό. Άτυχος στάθηκε ο αρχηγός Ραϊγιο που τραυματίστηκε στη μονομαχία με τον Σέρλοτ και αποχώρησε με φορείο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Βιγιαρεάλ στη πρώτη φάση που έφτιαξε κατάφερε να σκοράρει με τον παλιό παίκτη της Μαγιόρκα, Ζεράρ Μορένο να βάζει το μοναδικό γκολ που έκρινε την αναμέτρηση (0-1, 63o λεπτό). Η Μαγιόρκα προσπάθησε να αντιδράσει και είχε δύο καλές στιγμές με τον Κάιλ Λάριν που ήρθε από τον πάγκο (70′ και 90′).

Η συνολική εικόνα της ομάδας του Κίκε Σετιέν ήταν πιο καλή και δίκαια έφυγε από το νησί με τους τρεις βαθμούς, μετά την ήττα από την Μπέτις στην πρεμιέρα (1-2). Η Μαγιόρκα μετά την ισοπαλία με τη Λας Πάλμας υπέστη νωρίς την πρώτη της ήττα μέσα στο σπίτι της, εκεί που βασίστηκε σε ολόκληρη την περσινή σεζόν.

Στο παιχνίδι που ολοκληρώθηκε πριν λίγα λεπτά, η Βαλένθια δυσκολεύτηκε κόντρα στη νεοφώτιστη Λας Πάλμας και χρειάστηκε ένα εύστοχο πέναλτι του Πεπελού στο 74ο λεπτό για να κάνει το 2×2 στο ξεκίνημα της σεζόν.