LaLiga : “Καθάρισε” στο τέλος η Μπαρτσελόνα (vids)

Δυσκολεύτηκε πολύ κόντρα στη μαχητική Κάντιθ, όμως η Μπαρτσελόνα βρήκε τις λύσεις στα τελευταία λεπτά και κατέκτησε το πρώτο τρίποντο της σεζόν. Καταιγιστική νωρίτερα η Χιρόνα.

Απέφυγε τη δεύτερη διαδοχική γκέλα και πανηγύρισε το πρώτο της τρίποντο στην εφετινή La Liga η Μπαρτσελόνα (2-0).

Οι Καταλανοί αγχώθηκαν κόντρα στην αξιόμαχη Κάντιθ, με τον Πέδρι να αναλαμβάνει να βγάλει τα… κάστανα από τη φωτιά.

Ο νεαρός άσος έλυσε τον γόρδιο δεσμό στο 82ο λεπτό, με τον Φεράν Τόρες να προσθέτει το κερασάκι στην τούρτα της νίκης, στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

Ξεχωριστό και ιδιαίτερο το ματς, καθώς ο 16χρονος Γιαμάλ έγινε ο νεότερος παίκτης που ξεκινά για την Μπαρτσελόνα.

Στο 10ο λεπτό ο Λεντέσμα είπε όχι σε προσπάθεια του Κουντέ και στο 11’ ο Ράμος αστόχησε από κοντά. Στο 28ο λεπτό ο τερματοφύλακας της Κάντιθ κατέβασε ρολά σε  πλασέ του Γιαμάλ και στο 33’ η Μπαρτσελόνα απείλησε με τον Κουντέ.

Στο 46’ ο Γιαμάλ έχασε νέα ευκαιρία για την ομάδα του Τσάβι και στο 51’ η Κάντιθ άγγιξε το γκολ με τον Αλκαράθ. Η Μπάρτσα συνέχισε να πιέζει και στο 53′ ο Γκάβι σημάδεψε το δοκάρι του Λεντέσμα.

Τελικά, στο 82ο λεπτό ο Πέδρι άλλαξε υπέροχα με τον Γκιντογκάν και από κοντά έγραψε το 1-0 με προβολή.

Στο 89ο λεπτό ακυρώθηκε γκολ του Φάτι και στο 90+3’ μετά από βολέ του Τερ Σέγκενρε και κεφαλιά του Λεβαντόφσκι, ο Φεράν Τόρες έφυγε στην κόντρα και πλάσαρε για το τελικό 2-0.

Νωρίτερα, η Χιρόνα αντιμετώπισε δυσκολίες στο δημιουργικό κομμάτι απέναντι στην σκληροτράχηλη άμυνα της Χετάφε, αλλά ευτύχησε να προηγηθεί ύστερα από ωραία επίθεση με σέντρα του Σάβιο και κεφαλιά του Ερέρα στο 13ο λεπτό, γεγονός που άλλαξε το μοτίβο του αγώνα.

Η Χετάφε αναγκάστηκε με την πάροδο του χρόνου να βγει από την περιοχή της και μόνο εκείνη δημιούργησε τελικές ως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, όχι όμως κάποια καθαρή ευκαιρία για γκολ σε ένα μέτριο παιχνίδι από πλευράς ρυθμού και θεάματος.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Μπορδαλάς αποφάσισε να επιτεθεί με αποτέλεσμα να δημιουργηθούν χώροι για την πιο ποιοτική επιθετικά Χιρόνα η οποία τους εκμεταλλεύτηκε και πέτυχε άλλα δύο γκολ με τον Στουάνι στο 56′ και στο 65′. Και τα δύο γκολ (όπως και το πρώτο), προήλθαν από την αριστερή πτέρυγα με δύο ασίστ του 18χρονου Σάβιο και μία του Γκουτιέρεθ.