Serie A : “Καρέ” η Μίλαν, κάκιστο ξεκίνημα η Ρόμα (vids)

Εντυπωσιακή Μίλαν στο πρώτο ημίχρονο, εδραίωσε την κυριαρχία της κόντρα στην Τορίνο, την ώρα που η Ρόμα έχανε στο Bentegodi.

Οι “ροσονέρι” δεν δυσκολεύτηκαν απέναντι στην Τορίνο για τη 2η αγωνιστική της Serie A. Ο Πούλισικ έδειξε από νωρίς τον σωστό δρόμο με το δεύτερο γκολ του στη σεζόν. Το τελικό 4-1 δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης για την πανάξια επικράτηση των Μιλανέζων.

Ο Πούλισικ σκόραρε το δεύτερο γκολ του με τη φανέλα της Μίλαν δίνοντας το προβάδισμα στους «ροσονέρι» με ένα δυνατό σουτ στο 33’ για το 1-0. Δεν κράτησε πολύ η χαρά για τους γηπεδούχους καθώς ο Σουρτς με ένα όμορφο τελείωμα μέσα από την περιοχή στο 36’ έφερε το ματς στα ίσα. Ο Ζιρού ήρθε για να βάλει ξανά σε θέση οδηγού την Μίλαν πριν οι δύο ομάδες οδηγηθούν στα αποδυτήρια. Με άψογη εκτέλεση πέναλτι ο Γάλλος έκανε το 2-1 στο 43’. Ο Λεάο στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου «τσίμπησε» την μπάλα πάνω από τον αντίπαλο τερματοφύλακα και έκανε το 3-1. Άλλο ένα πέναλτι, άλλο ένα γκολ για τον Ζιρού στο 65’ που δείχνει «κρύο» αίμα και ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 4-1.

Μετά τη γκέλα της πρεμιέρας με τη Σαλερνιτάνα στο Ολίμπικο, η Ρόμα ηττήθηκε με 2-1 από τη Βερόνα στο Μπεντεγκόντι.

Το παιχνίδι άρχισε με τον χειρότερο τρόπο για τους Τζαλορόσι αφού ο Ρουί Πατρίσιο δεν συγκράτησε την μπάλα μετά το μακρινό σουτ του Τερατσάνο και ο Ντούντα έκανε το 1-0 για την Ελλάς, η οποία στάθηκε τυχερή στο 10′ με το οριζόντιο δοκάρι του Κριστάντε. Οι Ρωμαίοι θα μπορούσαν να ισοφαρίσουν σε αυτή τη φάση, όπως και στο 16′ με τον Πελεγκρίνι ή στο 31′ με τον Ζαλέφσκι, αλλά δεν το έκαναν και στο 45′ είδαν τον Νγκονζέ να γράφει το 2-0 στην αντεπίθεση.

Τα πράγματα δεν πήγαιναν καλά για τη Ρόμα η οποία, όμως, κατάφερε να μειώσει σε 2-1 στο 56′ με τον Αουάρ από κοντά μετά το σουτ του Πελεγκρίνι που κόντραρε και την προσπάθεια του Μπελότι με το κεφάλι, αλλά από εκεί και πέρα λίγα πράγματα μέχρι το τελευταίο 10λεπτο: Αποβολή του Ισάκ για τη Βερόνα στο 84′, νέο οριζόντιο δοκάρι, με τον Πελεγκρίνι αυτή τη φορά, για τη Ρόμα στο 85′ και το 2-1 έμεινε ως το τέλος.