Σπουδαία εμφάνιση και “τριάρα” ο Αστέρας Τρίπολης

Εντυπωσιακός ο Αστέρας Τρίπολης, έριξε στο…καναβάτσο τον ΟΦΗ και πέτυχε την πρώτη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι Αρκάδες έβαλαν από νωρίς στον αγώνα τις… βάσεις για μια άνετη επικράτηση αφού σκόραραν δύο φορές μέσα σε επτά λεπτά, με τον τρίτο γκολ να έρχεται στο φινάλε της αναμέτρησης. Πρώτη ήττα για τους Κρητικούς στη φετινή αγωνιστική περίοδο.

Η ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς πήρε το προβάδισμα στο 15ο λεπτό με ένα ωραίο σουτ του Μπαρτόλο.

Μάλιστα έξι λεπτά αργότερα διπλασίασε τα τέρματά της με εξαιρετική κεφαλιά του Μιριτέλο, μετά από εκτέλεση φάουλ του Κρέσπι, με την μπάλα να χτυπά πρώτα στο δοκάρι του Μανδά, καταλήγοντας στη συνέχεια στα δίχτυα του.

O Aστέρας Τρίπολης μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και είχε την πρώτη του ευκαιρία μόλις στο 13ο λεπτό. με τον Μπαρτόλο να εκτελεί εντός περιοχής και την μπάλα να περνά άουτ. Ένα λεπτό αργότερα, ο Αργεντίνος ήρθε και πάλι σε θέση βολής και με ωραίο τελείωμα έκανε το 1-0, βάζοντας μπροστά στο σκορ την ομάδα του απέναντι σε έναν ΟΦΗ με πάρα πολλά αμυντικά προβλήματα. Στο 17′ ήρθε το πρώτο σουτ των φιλοξενούμενων με τον Μπάκιτς, το οποίο πέρασε άουτ, ενώ πριν καλά-καλά οι δύο ομάδες αναδιοργανωθούν μετά το 1-0, ο Αστέρας βρήκε και δεύτερο γκολ με κεφαλιά του Μιριτέλο (21′), διπλασιάζοντας την απόστασή του από τους Κρητικούς.

Μέσα σε πέντε λεπτά (28′-33′) η ομάδα του Νταμπράουσκας είχε δύο καλές στιγμές με Λάρσον και Φελίπε, χωρίς όμως κάποιο αντίκρυσμα. Κάπως έτσι, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον Αστέρα να προηγείται του ΟΦΗ με 2-0 και το ματς να έχει καλό ρυθμό και φάσεις.

Ο Λιθουανός τεχνικός ξεκίνησε με τριπλή αλλαγή θέλοντας να τονώσει την επίθεση της ομάδας του, με το δεύτερο ημίχρονο όμως να μην ξεκινά καθόλου καλά, χωρίς ρυθμό και ευκαιρίες, κάτι που σαφώς βόλευε τους γηπεδούχους. Η μεγάλη ευκαιρία των «ασπρόμαυρων» σημειώθηκε στο 70′ με τον Τοράνινσον, όταν και ο Παπαδόπουλος έκανε μεγάλη επέμβαση και κράτησε το μηδέν στην εστία του.

Ο ΟΦΗ πίεσε στο τελευταίο δεκάλεπτο για να μειώσει, με επικίνδυνα γυρίσματα και μία φάση του Ριέρα, με τους παίκτες του Ράσταβατς όμως να κρατούν το μηδέν, και σα να μην έφτανε αυτό, ο Καλτσάς στην κόντρα έκανε το 3-0 για τον Αστέρα στο 95+5, βάζοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη!

Αστέρας (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Καστάνο, Τζουκάνοβιτς, Καρμόνα, Άλβαρες, Μουνάφο (77′ Σουρλής), Αλάγκμπε, Ρετζίς (46′ Καλτσάς), Σίτο (87′ Ατιένθα), Μπαρτόλο (72′ Ζουγλής), Μιριτέλο.

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας) : Μανδάς, Λάρσον, Θοράρινσον (73′ Εμφόμο), Βούρος, Κάρω, Λαμπρόπουλος (46′ Ριέρα), Μεγιάδο (73′ Νέιρα), Γκαγέγκος, Μπάκιτς (46′ Τοράλ), Φελίπε, Ντίκο (46′ Μοσκέρα)