Με…ζόρια ο ΠΑΟΚ, 2-1 την Κηφισιά

“Γολγοθά” ανέβηκε ο ΠΑΟΚ για να κάμψει την αντίσταση της μαχητικής Κηφισιάς. Ένα αυτογκόλ του Τσάπαν “έλυσε τον Γόρδιο δεσμό” και έτσι ο “δικέφαλος” έφτασε στο 2×2 στο ξεκίνημα της σεζόν.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έπαιξε με τη… φωτιά, εμφανώς επηρεασμένη από την κούραση των συνεχόμενων αγώνων και με αρκετά νέα πρόσωπα στη σύνθεση της, κινδύνευσε να χάσει δύο πολύτιμους πόντους κόντρα στη φιλότιμη Κηφισιά, αλλά τελικά τα κατάφερε.

Από την άλλη πλευρά, οι νεοφώτιστοι είχαν τελείως διαφορετικό πρόσωπο σε σχέση με το ματς της πρεμιέρας και έβαλαν δύσκολα στον ΠΑΟΚ.

Ο ΠΑΟΚ είχε τον απόλυτο έλεγχο, αλλά μέχρι το 20′ ήταν ακίνδυνος επιθετικά. Η καλοστημένη άμυνα της Κηφισιάς λειτούργησε σχεδόν χωρίς λάθη, ωστόσο σε εκείνο το χρονικό σημείο και στην προσπάθεια του Βαφέα να σταματήσει το σουτ του Ζίφκοβιτς, ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι.

Ο ίδιος ανέλαβε την εσχάτη των ποινών, αλλά ο Κρίστινσον έπεσε σωστά και απομάκρυνε τον κίνδυνο.

Ο Μπάμπα με πολλά τρεξίματα από τα αριστερά προσπαθούσε να δημιουργήσει ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα και λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους κατάφερε να βγάλει σε θέση βολή τον Τζίμα και ο τελευταίος να κάνει το 1-0 λυτρώνοντας τους συμπαίκτες σε ένα κομβικό σημείο του αγώνα

Ο ΠΑΟΚ φάνηκε να επαναπαύτηκε στο σκορ που διαμορφώθηκε στο πρώτο ημίχρονο και στην επανάληψη ήταν αρκετά νωθρός.

Στο 75΄ μάλιστα “πάγωσε” η Τούμπα, όταν ο Λούμορ έβγαλε εκπληκτική σέντρα για το κεφάλι του Μασούρα που καραδοκούσε στην καρδιά της άμυνας του ΠΑΟΚ και με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1.

Η αντίδραση του ΠΑΟΚ ήταν άμεση, καθώς ένα λεπτό αργότερα ο Νάρεϊ σημάδεψε το δοκάρι του Κρίστινσον, ενώ στην ίδια φάση αστόχησε από πλεονεκτική θέση ο Τόμας.

Στο 78΄ από την έμπνευση του Κονσταντέλια να κάνει το τακουνάκι προς τον Μπάμπα και το γύρισμα του τελευταίου, ο Κροάτης Τσάπαν στην προσπάθεια του να απομακρύνει τον κίνδυνο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου) : Κοτάρσκι, Βιεϊρίνια (74′ Λύρατζης), Κεντζιόρα, Μιχαηλίδης, Μπάμπα, Τσιγγάρας (63′ Σβαμπ), Οζντόεφ, Ζίβκοβιτς (63′ Κοσταντέλιας), Μουργκ (68′ λ.τ. Νάρεϊ), Τάισον, Τζίμας (74′ Μπράντον)

Κηφισιά (Γιάννης Αναστασίου) : Κρίστινσον, Λούμορ, Σάκιτς, Βαφέας, Τσάπαν, Πέιος (84′ Νίνης), Παπασάββας, Ίλιεφ (64′ Ιπαλίμπο), Οζέγκοβιτς, Μασούρας (84′ Αντερέγκεν), Τετέι