Premier League : “Λύτρωση” με Ρόδρι στο 88′ για τη Σίτι, συνεχίζει να…πυροβολεί η Βίλα (vids)

Την τρίτη της νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στη φετινή Premier League σημείωσε η Μάντσεστερ Σίτι, καθώς η ομάδα χωρίς τον Πεπ Γκουαρδιόλα στον πάγκο της επικράτησε με δυσκολία με 2-1 της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ στο «Μπράμαλ Λέιν». Σπουδαία εμφάνιση και εκτός έδρας νίκη και για την Άστον Βίλα.

Τη λύση για τους «πολίτες» έδωσε στο 88ο λεπτό ο Ρόδρι – «χρυσός» σκόρερ στον περυσινό τελικό του UEFA Champions League. Νωρίτερα, ο Έρλινγκ Χάαλαντ από μοιραίος – στέλνοντας το πέναλτι που εκτέλεσε στο 37’ στη δεξιά κάθετη δοκό του Γουεές Φοντέρινγχαμ – είχε γίνει ωραίος, καθώς με κοντινή κεφαλιά στο 63’ εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα του Τζακ Γκρίλις.

Οι «λεπίδες» δεν το παράτησαν και κατάφεραν να ισοφαρίσουν με ωραίο βολέ του Τζέιντεν Μπογκλ στο 85’. Την τελευταία λέξη, όμως, είχε ο Ρόδρι που «υπέγραψε» το 3×3 για τους πρωταθλητές που βρέθηκαν μόνοι πρώτοι.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μάτι Κας, η Άστον Βίλα επιβλήθηκε με 3-1 της Μπέρνλι στο «Τερφ Μουρ». Ο 26χρονος διεθνής Πολωνός δεξιός μπακ σκόραρε δις στο πρώτο 20λεπτο, δίνοντας σημαντικό προβάδισμα στους «χωριάτες».

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η Μπέρνλι μείωσε – όμορφο γκολ σε δημιουργία από τον Γιόχαν Μπεργκ Γκούντμουντσον και τελείωμα από τον Λάιλ Φόστερ. Ωστόσο, η ομάδα του Ουνάι Έμερι βρήκε και τρίτο γκολ, με τον Λούκας Ντιν δημιουργό και σκόρερ τον Μούσα Ντιαμπί.