LaLiga : Ακόμα μπαίνουν γκολ στο Reale, “έσπασε” το ρόδι η Σοσιεδάδ (vid)

Τη δεύτερη πιο ευρεία νίκη στο πρωτάθλημα της La Liga μετά από 4 αγωνιστικές (προηγήθηκε το εκτός έδρας 7-0 της Ατλέτικο Μαδρίτης επί της Ράγιο Βαγεκάνο), πρώτη στη σεζόν και πρώτη εντός έδρας πέτυχε σήμερα (2/09) στο «Σαν Σεμπαστιάν» η Σοσιεδάδ με το «χορταστικό» 5-3 επί της Γρανάδα.

Οι Βάσκοι ήταν καταιγιστικοί και παρότι ισοφαρίστηκαν με το αυτογκόλ του Λε Νορμάντ, στη συνέχεια πέτυχαν άλλα τέσσερα γκολ δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στο πρώτο εφετινό τους «τρίποντο» μετά τις τρεις ισοπαλίες που είχαν προηγηθεί, οι δύο μέσα στο «σπίτι» τους.

Ο Κούμπο άνοιξε το σκορ στο 9’ και ήταν αυτός που στο τέλος του α’ ημιχρόνου έκανε και το 2-1, αφού λίγο νωρίτερα είχε ισοφαρίσει σε 1-1 με αυτογκόλ η Γρανάδα.

Στο δεύτερο 45λεπτο η Ρεάλ σε λιγότερο από 20 λεπτά σημείωσε τρία τέρματα και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της, με τον Μπογιέ (απασχόλησε τον Ολυμπιακό) να διαμορφώνει στο 83’ το 5-2. Στο 90’+9′ ο Σαραγόσα με ωραίο πλασέ έκανε το 5-3. Από ένα δοκάρι οι δυο ομάδες με Μπαρενετσέα και Μπογιέ.