Bundesliga : H Λειψία έκανε…περίπατο στο Βερολίνο! (vid)

Μαγική εμφάνιση της Λειψίας στο Försterei, δεν άφησε κανένα περιθώριο στην Ουνιόν Βερολίνου.

Η Λειψία πήρε μεγάλη νίκη στο Βερολίνο απέναντι στην Ουνιόν εκμεταλλευόμενη την αποβολή του Κέβιν Φόλαντ και νίκησε με 3-0 χάρη στα δύο γκολ του Σέσκο και το ένα του Σίμονς. Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τους «Ταύρους» μετά το εντυπωσιακό 5-1 επί της Στουτγκάρδης. Έτσι βρίσκεται πλέον στην 4η θέση της Bundesliga. Θυμίζουμε ότι η Λειψία έχει ξεκινήσει εντυπωσιακά τη χρονιά κατακτώντας το πρώτο γερμανικό Super Cup της ιστορίας της με το 3-0 επί της Μπάγερν Μονάχου.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου ήρθε για την Ουνιόν με τον Κέβιν Φόλαντ να υποχρεώνει τον Μπλάσβιχ σε μεγάλη απόκρουση στο 14′. Η ομάδα του Ουρς Φίσερ συνέχισε να έχει την κυριαρχία στο πρώτο ημίχρονο αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Από νωρίς όμως στο δεύτερο ημίχρονο η Λειψία πήρε κεφάλι στο σκορ με το γκολ του δανεικού από την Παρί Σεν Ζερμέν, Τσάβι Σίμονς. Ο 20χρόνος Ολλανδός δέχθηκε την πάσα του Μπέντζαμιν Χάινρικς και εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ που βρήκε το οριζόντιο δοκάρι και μετά κατέληξε στα δίχτυα κάνοντας το 1-0.

Τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα για την ομάδα του Βερολίνου μετά την απευθείας κόκκινη κάρτα που είδε ο Κέβιν Φόλαντ έπειτα από άσχημο μαρκάρισμα.

Στη συνέχεια η Λειψία πήρε ολοκληρωτικά την κατοχή και τον έλεγχο του αγώνα, ωστόσο το γκολ δεν ερχόταν. Αυτό όμως άλλαξε στο 75′ που μπήκε το νέο μεγάλο «διαμάντι» της Λειψίας, ο Μπέντζαμιν Σέσκο.

Σε δύο λεπτά (85′, 87′) κλείδωσε το ματς με ισάριθμα γκολ. Το πρώτο μπήκε σε αντεπίθεση της Λειψίας με τον Σίμονς να δίνει την ασίστ στον Σλοβένο και αυτός να κάνει το 2-0 που από μόνο του έδινε το τρίποντο στην ομάδα του. Αλλά ήθελε να βάλει και το «κερασάκι στην τούρτα». Και το έκανε με δυνατή κεφαλιά έπειτα από ωραία μπαλιά του Ντάνι Όλμο.