Χωρίς γκολ το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης

Δεν ανέδειξε νικητή το ματς της Τούμπας, σε ένα ντέρμπι με τα όλα του!

Σε ένα ματς με ένταση και ρυθμό, αλλά χωρίς τις μεγάλες φάσεις, ΠΑΟΚ και Άρης έμειναν στο μηδέν, στο πρώτο ντέρμπι της χρονιάς στη Θεσσαλονίκη. Στο ντεμπούτο του ο Ντεσπόντοφ βρήκε δίχτυα αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Ο Δικέφαλος ήταν ανώτερος, είχε περισσότερες καλές στιγμές, αλλά ο Κουέστα και οι αστοχία των παικτών δεν του επέτρεψαν να σκοράρει.

Στην αντίπερα όχθη ο Άρης είχε λίγες καλές στιγμές, προσπάθησε να χτυπήσει κυρίως στην αντεπίθεση, ωστόσο είχε πολλά προβλήματα στο να κρατήσει και να κυκλοφορήσει την μπάλα ειδικά στο πρώτο ημίχρονο.

Από την αρχή του αγώνα ο ΠΑΟΚ είχε ξεκάθαρο προσανατολισμό να πιέσει ψηλά και να μην επιτρέψει στον Άρη να κυκλοφορήσει την μπάλα.

Οι παίκτες του Λουτσέσκου πίεσαν και έφτασαν αρκετές φορές απειλητικά στην περιοχή του Άρη, ωστόσο δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν κάποια μεγάλη ευκαιρία.

Στην αντίπερα όχθη ο Άρης έχει βγάλει δύο επικίνδυνες αντεπιθέσεις. Η μία τελείωσε με σουτ του Μορόν που μπλόκαρε εύκολα ο Κοτάρσκι, ενώ στη δεύτερη περίπτωση ο Ισπανός άργησε να δώσει στον Κάρλσον με τον Εκόνγκ να παρεμβαίνει και να κόβει.

Πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ είχε δύο καλές στιγμές για να φτάσει στο γκολ. Ωστόσο, και στις δύο περιπτώσεις ο Κουέστα κράτησε το 0-0.

Στο 35′ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τάισον, ο Εκόνγκ πήρε την κεφαλιά με τον Ισπανό τερματοφύλακα να αποκρούει, ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ξανά ο Τάισον δημιούργησε βγάζοντας ωραία την μπάλα στον Ζίβκοβιτς εκείνος μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά, σούταρε από το ύψος του πέναλτι με τον Κουέστα να αποκρούει και να κρατάει το 0-0.

Με αυτόν τον τρόπο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να μένει στο 0-0. Ο ΠΑΟΚ είχε την υπεροχή, ήταν περισσότερο απειλητικός, αλλά δίχως να μετουσιώσει την υπεροχή του.

Στο δεύτερο μέρος, το ματς ήταν αρκετά πιο κλειστό από το ξεκίνημά του. Προφανώς και οι δύο θέλανε το γκολ, ωστόσο δεν παίρνανε ρίσκα. Στο 52′ οι φίλοι του ΠΑΟΚ άναψαν πολλά καπνογόνα, με αποτέλεσμα ο διαιτητής να αναγκαστεί να διακόψει το ματς για λίγο, προκειμένου να μην υπάρχει καπνός στον αγωνιστικό χώρο.

Οι καλές φάσεις του δευτέρου μέρους, γίνανε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ο Μοντόγια ήταν αυτός που «απείλησε» στο 81′ με ένα αριστερό σουτ εκτός περιοχής, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ. Ο Φαμπιάνο είχε και αυτός μία καλή φάση στο 84′, αλλά πιο κοντά στο γκολ έφτασε δύο λεπτά αργότερα ο ΠΑΟΚ.

Ή για να είμαστε σωστοί, έφτασε στο γκολ. Ο Κιρίλ Ντεσπόντοφ, είχε περάσει ως αλλαγή κάνοντας το ντεμπούτο του με τα «ασπρόμαυρα». Εκείνος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά για κακή του τύχη (και της ομάδας του) ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Μέχρι το τέλος, δεν υπήρχε καμία άλλη ευκαιρία που μπορούμε να πούμε ότι κάποια ομάδα πλησίασε στο γκολ. Το ματς έληξε 0-0 σε ένα αποτέλεσμα που σίγουρα δεν απογοητεύει κανέναν, τουλάχιστον με βάση την εικόνα του ματς.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου) : Κοτάρσκι, Βιεϊρίνια (73′ Κεντζιόρα), Εκόνγκ, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Οζντόεφ (73′ Σβαμπ), Μεϊτέ, Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλιας (65′ Ντεσπόντοφ), Τάισον (90′ Μουργκ), Σαμάτα (73′ Μπράντον)

Άρης (Άκης Μάντζιος) : Κουέστα, Μοντόγια, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Οντουμπάζιο, Ντουκουρέ (68′ Βέλεθ), Βερστράτε (90+2′ Πάρντο), Ρουπ (68′ Σουλεϊμάνοφ), Κάρλσον (90+2′ Χριστοδουλόπουλος), Μενέντες (68′ Σαμόρα), Μορόν