Κύπελλο Ελλάδος

Κύπελλο Ελλάδας : Πρόκριση με ανατροπή για τα Χανιά (vid)

Μια εντυπωσιακή πρόκριση με βάση το πώς εξελίχθηκε το παιχνίδι κατάφεραν να πετύχουν τα Χανιά, κερδίζοντας με ανατροπή στην Κοζάνη με σκορ 2-1.

Είναι χαρακτηριστικό ότι μέχρι το 73ο λεπτό το σκορ ήταν 1-0 για τους γηπεδούχους μετά από ένα τρομερό αυτογκόλ που σημειώθηκε στο 24’ με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα της εστίας του Καλογεράκη από την απόκρουση που έκανε ο Έντγκαρ, ο οποίος στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα η οποία προηγουμένως είχε βρει δύο φορές στο δοκάρι από την εκτέλεση πέναλτι του Καλλέργη και την κοντινή προβολή του Πάνου, την έστειλε κατά λάθος στα δίχτυα της ομάδας του.

Στο τελευταίο εικοσάλεπτο τα Χανιά αύξησαν την πίεση προς την εστία των γηπεδούχων, καταφέρνοντας αρχικά να ισοφαρίσουν με κεφαλιά του Μπάτζιου στο 73ο λεπτό ενώ τη χαριστική βολή στην Κοζάνη και παράλληλα την πρόκριση στα Χανιά έδωσε με το γκολ που πέτυχε στο 87ο λεπτό ο Τσέλιος.

Τα Χανιά καταφέρνουν έτσι να πετύχουν το στόχο τους και στην επόμενη 5η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας θα υποδεχτούν στο γήπεδο Περιβολίων τον ΟΦΗ σ’ ένα κρητικό ντέρμπι με μεγάλο σίγουρα ενδιαφέρον…

Κοζάνη (Άγγελος Διγκόζης): Καραγκιόζης, Πάνος, Κούφας, Ίτσιος, Κοροβέσης, Αναστασόπουλος, Νάτσος, Καλλέργης (68’ Τάτσης), Αποστολίδης (56’ Ελ Ιντρίσι), Γραμμένος (80’ Σιατραβάνης), Ποζατζίδης (68’ Κανούλας)

ΠΑΕ Χανιά (Γιάννης Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Νίκολιτς (46’ Σερβιλάκης), Κατσούρι (71’ Μάναλης), Σέχου (46’ Μπάτζιος), Μαζουλουξής, Τσορνομάς, Τσέλιος, Εντγκαρ (46’ Λεμονής), Κόλα, Ελευθεριάδης (66’ Μούλερ), Βουό