LaLiga : Πορεία πρωταθλητισμού η εκπληκτική Χιρόνα, έκανε το χρέος της η Ρεάλ (vids)

Η Ρεάλ Μαδρίτης επανήλθε από την ήττα στο ντέρμπι του Σαββατοκύριακου από την Ατλέτικο, επικρατώντας της Λας Πάλμας με 2-0 στο Μπερναμπέου.

Ο Ντίαθ και ο Χοσέλου “χτύπησαν” από μία φορά σε κάθε ημίχρονο, για να επαναφέρουν την ομάδα του Κάρλο Αντσελότι στις νίκες και να δημιουργήσουν μια ενδιαφέρουσα σύγκρουση στην κορυφή του πίνακα με τη Χιρόνα το Σάββατο.

Την ίδια ώρα, η ομάδα του η Χιρόνα νίκησε ξανά, αυτή τη φορά με σκορ 2-1 τη Βιγιαρεάλ, κάτι που σημαίνει ότι η έκπληξη της LaLiga, έχει ξεπεράσει την Μπαρτσελόνα στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, με τη Ρεάλ να βρίσκεται στη δεύτερη.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και μόλις στο 33ο δευτερόλεπτο έχασαν τεράστια ευκαιρία με τον Μοράλες να πλασάρει άουτ σε κενή εστία. Ο Γέρεμι Πίνο ήταν ορεξάτος, η Χιρόνα νωθρή και η ικανότητα του Γκαζανίγκα κρατούσε το μηδέν σε συνδυασμό με την αστοχία των παικτών του Πατσέτα.

Το δεύτερο μέρος ήταν άλλη ιστορία με τη Βιγιαρεάλ να προηγείται με πέναλτι του Παρέχο στο 49′ αλλά την Χιρόνα όχι μόνο να μην το βάζει κάτω, αλλά να χάνει πολλές ευκαιρίες για να συντρίψει το κίτρινο υποβρύχιο. Αρχικά ισοφάρισε στο 57′ με κεφαλιά ψαράκι του Ντόβμπικ με τον Ουκρανό να χάνει 2 φάσεις νωρίτερα.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Αλέις Γκαρσία σέρβιρε και ο Έρικ Γκαρσία έγραψε το 1-2 με το κεφάλι. Οι φιλοξενούμενοι είχαν δύο δοκάρια με Γκαρσία και Στουάνι, ενώ ο Ουρουγουανός έχασε ακόμη 2 ευκαιρίες να δώσει μεγαλύτερη έκταση στο σκορ.

Αυτή ήταν η 6η νίκη στη σειρά για την ομάδα του Μίτσελ, που τρελαίνει κόσμο στην Ισπανία.