Handball Premier : Αλώβητη στη Μίκρα η Δράμα, 29-29 με ΠΑΟΚ

Ισόπαλος αναδείχθηκε ο ΠΑΟΚ κόντρα στη Δράμα με 29-29, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Handball Premier.

Μετά την ήττα στην πρεμιέρα από τον Δούκα, ο “δικέφαλος” δεν κατάφερε να πετύχει την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα, με την ομάδα της Δράμας μάλιστα να μπορούσε κάλλιστα να έχει κερδίσει, αλλά στην τελευταία επίθεση αστόχησε.

Πριν το παιχνίδι, κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή, στη μνήμη των έξι αδικοχαμένων φίλων του ΠΑΟΚ στο δυστύχημα των Τεμπών στις 04/10/1999.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο πεντάλεπτο τις αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ, 2-2. Το επόμενο δεκάλεπτο ήταν «ασπρόμαυρο» με τον ΠΑΟΚ να ανοίγει τον ρυθμό, παίρνοντας ένα μικρό προβάδισμα, 8-4. Η Δράμα αντέδρασε και έκανε την ανατροπή, 9-10, ωστόσο ο Δικέφαλος έβγαλε χαρακτήρα, πήρε εκ νέου το προβάδισμα, 13-12, σκορ το οποίο ήταν και τελικό για το πρώτο μέρος.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με επιθετικές αρετές, με τις δύο ομάδες να ανοίγουν τον ρυθμό, ωστόσο τη Δράμα να παίρνει προβάδισμα, 15-16. Με διαρκή αντεπίθεση, ο ΠΑΟΚ πήρε τα ηνία της αναμέτρησης, 21-20, επεκτείνοντας ακόμα περισσότερο το προβάδισμα του, 25-23. Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι απέκτησε και πάλι χαρακτήρα «ντέρμπι», με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν, 28-28. Ο Παπάζογλου έδωσε προβάδισμα, 29-28, η Δράμα ισοφάρισε, 29-29, με αυτό να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-3, 8-4, 9-8, 9-10, 13-12 (ημχ.) 15-16, 21-20, 23-21, 25-23, 28-27, 29-29