Με “όπλο” την κερκίδα ο Φίλιππος πήρε τη νίκη κόντρα στον Πανσερραϊκό (photos)

Ιδανική πρεμιέρα στο πρωτάθλημα της National League 1 για τον Φίλιππο Βέροιας, ο οποίος κατάφερε με μια πολύ “μεστή” εμφάνιση να πάρει τη νίκη κόντρα στον Πανσερραϊκό με 63-58.

Με ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, το σύνολο του Ευθύμη Κοθρά κατάφερε να πάρει ένα προβάδισμα, το οποίο έφτασε και σε διψήφια διαφορά. Εν τέλει, οι δύο ομάδες πήγανε στα αποδυτήρια, με τον Φίλιππο Βέροιας να προηγείται με 38-30.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν ήταν και το ιδανικό για την ομάδα της Ημαθίας, η οποία ναι μεν ήταν συγκεντρωμένη, ωστόσο αδυνατούσε να εκτελέσει αποτελεσματικά τις ευκαιρίες της, δίνοντας το δικαίωμα στον Πανσερραϊκό να πιστέψει στην ανατροπή. Αυτή δεν ήρθε ποτέ και παρόλο που λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στους τρεις πόντους, τα παλικάρια του Φιλίππου, δεν πτοήθηκαν και κατάφεραν να βρουν τις κατάλληλες λύσεις για να πάρουν τελικά τη νίκη με 63-58.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της βραδιάς ο κόσμος, που κατέκλυσε την κερκίδα του ΔΑΚ “Βικέλας” και με τον παλμό του οδήγησε τους παίκτες στη σπουδαία νίκη!

Διαιτητές: Σαρακενίδης-Παπαθανασίου-Δικταπανίδης
Δεκάλεπτα: 20-16, 38-30, 53-46, 63-58.

δείτε φωτογραφίες ΕΔΩ

Φίλιππος Βέροιας: Ελευθεριάδης 22 (3), Αποστολίδης 7 (1), Ξενιτίδης, Κάτζος 4, Καραγιώργος 13 (1), Μπένας 7 (1), Μελαδιανός 10 (2), Δημαλής.

Πανσερραϊκός : Μήνου 10(2), Τσακαλέρης 18(1), Ντίνος 12, Γεωργιανός 2, Μανούσος 9, Μπρατσιάκος 3(1), Στόλης 4, Γεωργιάδης.

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής (3ος όμιλος)

Φίλιππος Βέροιας-Πανσερραϊκός 63-58
Μαχητές Πειραματικό-Λεύκιππος Ξάνθης 62-69
Καβάλα-Μακεδονικός 72-69
Αρετσού-ΧΑΝΘ 54-64