LaLiga : Μεγάλο “διπλό” της Λας Πάλμας στο Ceramica (vid)

Η Λας Πάλμας δεν είχε πετύχει ούτε ένα γκολ σε τέσσερις εκτός έδρας αναμετρήσεις φέτος. Το αρνητικό σερί το έσπασε στο Ceramica απέναντι στην κάκιστη Βιγιαρεάλ, η οποία υπέστη ακόμα μια ήττα στο σπίτι της (1-2).

Οι νησιώτες προηγήθηκαν στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με μια αριστουργηματική εκτέλεση φάουλ του Κοκό από μακριά και διεύρυναν το προβάδισμά τους στο 51ο λεπτό με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μαρκ Καρντόνα μετά το χέρι που έκανε ο Μαντί.

Η αντίπαλος του Παναθηναϊκού μείωσε με φοβερό σουτ του Ζεράρ Μορένο στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ωστόσο στα άλλα εννέα λεπτά που παίχτηκαν δεν έφτασε σε γκολ ισοφάρισης και παρέμεινε στους οχτώ βαθμούς με μόλις μια νίκη σε πέντε παιχνίδια πρωταθλήματος με τον Πατσέτα στον πάγκο.

Βιγιαρεάλ (Πατσέτα): Γιόργκενσεν, Φόιτ, Αλμπιόλ (66′ Ακομάς), Μαντί, Πεδράθα (58′ Αλμπέρτο Μορένο), Παρέχο, Καπού, Γέρεμι (46′ Μοράλες), Μπρέρετον (58′ Κίκο Φεμενία), Τριγέρος (75′ Ζεράρ Μορένο), Σέρλοτ

Λας Πάλμας (Γκαρθία Πιμιέντα): Βάγες, Σουάρεθ, Κοκό, Μάρμολ, Σέρχι Καρντόνα, Μουνίρ (88′ Ερέρα), Μουνιόθ (76′ Περόνε), Κίριαν, Λοϊοντίς (76′ Βιέρα), Πεχίνο (58′ Μάρβιν), Μαρκ Καρντόνα (58′ Καμπά)