Serie A : Μεγάλη νίκη με τρομερό γκολ Βεσίνο για τη Λάτσιο, ανέβηκε 8η η Φροζινόνε (vids)

Με τον Βεσίνο να σκοράρει στο 83′ η Λάτσιο νίκησε με 3-2 την Αταλάντα και αρχίζει να βελτιώνει τη θέση της στη βαθμολογία.

Οι Λατσιάλι είχαν ανεβασμένη ψυχολογία μετά τη νίκη επί της Σέλτικ πριν λίγες μέρες και από το 5ο λεπτό της αναμέτρησης είχαν και το προβάδισμα μετά το αυτογκόλ του Ντε Κετελάρε σε κόρνερ του Λουίς Αλμπέρτο. Έτσι έγινε το 1-0 και στο 11′ ήρθε και το 2-0 από τον Καστεγιάνος που ολοκλήρωσε την ωραία επίθεση της ομάδας του με Τζακάνι και Φελίπε Άντερσον.

Η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι κυριαρχούσε και άγγιξε και το τρίτο γκολ, τόσο στο 14′ με το σουτ του Καζάλε εντός περιοχής που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Μούσο όσο και στο 18′ με το οριζόντιο δοκάρι του Γκεντουζί, δεν το έβαλε όμως και τελικά στο 33′ το δέχθηκε από την κεφαλιά του Έντερσον μετά τη σέντρα του Ρουτζέρι (2-1).

Οι Μπεργκαμάσκι κατάφεραν να ξαναμπούν στο παιχνίδι και στο 49′ πλησίασαν στην ισοφάριση με τον Ντε Κετελάρε αλλά ο Προβεντέλ είπε «όχι», για να γίνει τελικά το 2-2 στο 63′ με την κεφαλιά του Κολάσινατς στο πίσω δοκάρι μετά τη σέντρα του Κουπμάινερς.

Η τελευταία ήττα της εκεί από τη Λάτσιο καταγράφηκε τον Ιανουάριο του 2017, όμως ύστερα από έξι αγώνες, είχε έρθει η στιγμή η Λάτσιο να φύγει νικήτρια, με τον Βεσίνο να πετυχαίνει στο 83′ το νικητήριο τέρμα.

Την ίδια ώρα, η Φροζινόνε σημείωσε μία ακόμη νίκη, την 3η φετινή στο πρωτάθλημα. Το γκολ του Ρεϊνιέ στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου ήταν καθοριστικό για τη συνέχεια του ματς, με τους νεοφώτιστους να πετυχαίνουν και δεύτερο γκολ, στο 66′ με τον Ματίας Σουλέ.

Το μόνο που κατάφερε η φιλότιμη Βερόνα ήταν να περιορίσει την ήττα της, χάρη σε γκολ του Μίλαν Τζούριτς στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων.