Έκανε την διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός (vid)

Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε στο ΟΑΚΑ («κεκλεισμένων των θυρών» λόγω της τιμωρίας των «πρασίνων» από τα επεισόδια του 4ου τελικού της περασμένης σεζόν κόντρα στον Ολυμπιακού) του Αμαρουσίου (82-71) στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η 1η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Basket League, κάνοντας τη διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι πράσινοι δυσκολεύτηκαν να σκοράρουν κοντά στο καλάθι με τους ψηλούς (Λεσόρ – Μπαλτσερόφσκι). Έλειψαν οι συνεργασίες και τα καλάθια μπήκαν από την περιφέρεια με τον Μάριους Γκριγκόνις (έπαιξε 10 λεπτά) να σημειώνει τους 9 από τους 16 πόντους του Παναθηναϊκού με 3/6 τρίποντα. Αρκετά άστοχος με 6/18 σουτ ο Παναθηναϊκός που δεν έκανε κανένα λάθος, με 7/16 τελείωσε το δεκάλεπτο το Μαρούσι που είχε μόλις ένα.

Ξέχασε την κακή πρώτη περίοδο και συνήλθε. Σκυτάλη από τον Λιθουανό πήρε ο Μαντζούκας που πέτυχε 9 πόντους και ο Παναθηναϊκός άρχισε να χτίζει διαφορά. Το πρώτο καλάθι του Αντετοκούνμπο ανέβασε τη διαφορά στους 10 πόντους (31-21) με τους πράσινους να τρέχουν επί μέρους σκορ 15-5. Στο κάδρο και ο Λεσόρ που έγινε πιο επιθετικός, καθώς δεν ξεκίνησε καλά και η διαφορά ανέβηκε σε διψήφιο νούμερο για πρώτη φορά (34-23). Ο Αταμάν ζήτησε την μπάλα να πηγαίνει χαμηλά στο καλάθι και στους ψηλούς, με Λεσόρ και Αντετοκούνμπο να αλλάζουν την κατάσταση με τα προσόντα τους. Ο Έλληνας διεθνής ήρθε από τον πάγκο να δώσει ενέργεια στην άμυνα αλλά και στην επίθεση βοήθησε με 9 πόντους (4/4 δίποντα). Οι πράσινοι κυριάρχησαν με 31 πόντους, υπέφερε το Μαρούσι με μόλις 13 πόντους. Μόλις 3 λάθη έκανε ο Παναθηναϊκός, το Μαρούσι είχε μόλις ένα στην πρώτη περίοδο και τελείωσε το ημίχρονο με 11!

Στον ίδιο ρυθμό και με την ίδια σοβαρότητα συνέχισε ο Παναθηναϊκός και στις αρχές του δευτέρου μέρους. Ο Μαντζούκας έγινε πρώτος διψήφιος (12π), ζεστάθηκε και ο Λούκα Βιλντόσα που ανέβηκε γρήγορα στους 10 πόντους (3/3 δίποντα). Για το Μαρούσι που προσπαθούσε να φανεί ανταγωνιστικό και να μείνει κοντά στο σκορ, ξεχώρισε ο Τζιούστον, με συμπαραστάτη τον Λούκοβιτς. Άστοχος ο Κάιλ Γκάι με μόλις 2 πόντους και 1/9 σουτ (τελείωσε με 2/12), άστοχος συνολικά ο Παναθηναϊκός από τα 6.75 με 8/27, το Μαρούσι με μόλις 2/12 έμεινε αρκετά πίσω με τη διαφορά να κλείνει στους 24 πόντους μετά από 30 λεπτά (69-45).

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο με Μωραΐτη και Σαμοντούροβ να παίρνουν χρόνο συμμετοχής. Οι παίκτες του Αταμάν μάλλον έκαναν αγγαρεία με το Μαρούσι να εκμεταλλεύεται τη χαλαρότητα Παναθηναϊκού και να ρίχνει τη διαφορά από τους 27 στους 12 πόντους φτιάχνοντας την εικόνα του. Οι πράσινοι με 11 λάθη στο δεύτερο ημίχρονο πήρε την πρώτη φετινή του νίκη απέναντι στο τίμιο και φρέσκο Μαρούσι.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 47-29, 69-45, 82-71.