Ήττα για τον Άρη στο Πανέβεζις για το Eurocup

Το κακό ξεκίνημα στην τέταρτη περίοδο στοίχισε στον Άρη, στη Λιθουανία με αποτέλεσμα να γνωρίσει τη δεύτερη ήττα του στο Eurocup, με 84-74 από τη Λιετκαμπέλις.

Ο Άρης για τρία δεκάλεπτα διεκδίκησε το παιχνίδι στο Πανεβέζις απέναντι στη Λιετκαμπέλις, ωστόσο η κούραση έπαιξε ρόλο με τους «κιτρινόμαυρους» να δέχονται σερί 8-0 στις αρχές της τέταρτης περιόδου, το οποίο δεν κατάφεραν να καλύψουν γνωρίζοντας έτσι τη δεύτερη ήττα τους στη διοργάνωση.

Για μία ακόμη αναμέτρηση φέτος η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη άρχισε καλά το παιχνίδι όμως ένα «νεκρό» δίλεπτο επέτρεψε στους γηπεδούχους να τρέξουν σερί 11-0 και να πάρουν προβάδισμα. Παρόλα αυτά οι «κίτρινοι» έμειναν κοντά στο σκορ (23-20 στο 10′) και προσπέρασαν εκ νέου στο δεύτερο δεκάλεπτο (25-26). Σε εκείνο το σημείο όμως ο Ρόμπερτ Μπλούμπεργκς τραυματίστηκε στον αριστερό αστράγαλο αποχωρώντας υποβασταζόμενος για τα αποδυτήρια. Παράλληλα οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ξεφύγουν και πάλι στο σκορ και να κλείσουν το πρώτο μέρος με +7 (43-36).

Παρότι η διαφορά άνοιξε κι άλλο στην τρίτη περίοδο (61-53) η ελληνική ομάδα με αιχμή τον Βασίλη Τολιόπουλο επέστρεψε για μία ακόμη φορά στο παιχνίδι, μειώνοντας σε 61-59. Το πρώτο τρίλεπτο της τέταρτης περιόδου ωστόσο άνηκε στη Λιετκαμπέλις που με σερί 8-0 πήγε το προβάδισμά της σε διψήφια επίπεδα (69-59) με τον Άρη πλέον να μην μπορεί να κάνει μία ακόμη επιστροφή στο παιχνίδι. Δυόμισι λεπτά πριν από το φινάλε (84-74) αποβλήθηκε και ο Γιάννης Καστρίτης με δύο τεχνικές ποινές.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 43-36, 61-59, 84-74

Λιετκαμπέλις (Στελμάχερς): Λελεβίτσιους, Σαμπέκις 6 (1), Στούκνις, Λιπκεβίτσιους 6 (1), Σλαβίνσκας, Μαλντούνας 5, Βάρνας 3 (1), Όρελικ 19 (4), Πόποβιτς 13, Χατζιμπέγκοβιτς 3, Βαλίνσκας 8 (2), Σιρβίδις 21 (2).

Άρης (Καστρίτης): Σλαφτσάκης , Σανόγκο 8, Τολιόπουλος 19 (3), Καρ 6, Κατσίβελης, Μπλούμπεργκς 2, Μποχωρίδης 8 (2), Ντε Σόουζα 16 (11 ριμπ.), Χάρελ, Γκάλινατ 15 (2).