Γ Εθνική : Με 10 παίκτες τη νίκη ο ΑΟ Πυλίου (vid)

Μια μεγάλη νίκη πέτυχε ο ΑΟ Πυλίου ο οποίος παρότι αγωνιζόταν με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Πολύζου από το 55’ με δεύτερη κίτρινη πήρε τη νίκη με 2-1 απέναντι στην Εράνη Φιλιατρώνμ για την εξ αναβολής αναμέτρηση της 1ης αγωνιστικής της Γ’ Εθνικής (3ος Όμιλος).

Ο Χατζηβασίλης έδωσε προβάδισμα, ο Ηλιόπουλος ισοφάρισε για να κάνει στο 2-1 με εκτέλεση φάουλ ο Λάλκοβιτς χαρίζοντας το τρίποντο στους «βυσσινί».

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που ξεκίνησαν καλύτερα το ματς και μόλις στο 6ο απείλησαν όταν ο Βουκομάνοβιτς έκανε την παράλληλη πάσα, ο Λάλκοβιτς βρέθηκε απέναντι στον Σαββίδη με τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων να απομακρύνει. Απ’ την εκτέλεση του κόρνερ ο Χιντζίδης σημάδεψε τον Χατζηβασίλη και εκείνος με κεφαλιά έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Τρία λεπτά αργότερα ο ΑΟ Πυλίου έφτασε και πάλι κοντά στο γκολ όταν ο Χιντζίδης και πάλι εκτέλεσε το κόρνερ με την κεφαλιά του Χατζηβασίλη να σταματά αυτήν τη φορά στο δοκάρι. Η Εράνη προσπάθησε να ανεβάσει την απόδοση της και στο 19’ ο Δημητρίου έκανε την κάθετη πάσα με τον Ηλιόπουλο να νικά τον Καλαντζή για το 1-1.

Μετά το γκολ οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα και στο 22’ απείλησαν ξανά με τον Ηλιόπουλο με τον Καλαντζή να μπλοκάρει ενώ στο 25’ ο ίδιος ποδοσφαιριστές εκμεταλλεύτηκε το λάθος στην άμυνα και με λόμπα προσπάθησε να “κρεμάσει” τον Καλαντζή με την μπάλα να σταματά στο δοκάρι.

Μέχρι και το τέλος του πρώτου μέρους δεν σημειώθηκε άλλη φάση με τις δύο ομάδες να δείχνουν μεγαλύτερη προσοχή στις άμυνες τους.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο ΑΟ Πυλίου έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές αφού αποβλήθηκε για διαμαρτυρία με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Πολύζος στο 55’. Παρόλο το αριθμητικό μειονέκτημα, πέντε λεπτά αργότερα ήρθε το 2-1 με τον Λάλκοβιτς με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ να στέλνει την μπάλα στη δεξιά γωνία του Σαββίδη.

Μετά το γκολ ο Κώστας Λυμπερόπουλος πέρασε όλα του τα επιθετικά όπλα στο παιχνίδι για να φτάσει στην ισοφάριση αλλά οι γηπεδούχοι έκλεισαν σωστά τους χώρους και στην κόντρα επίθεση δημιούργησαν και τις προϋποθέσεις να πετύχουν και τρίτο γκολ.

Στο 80’ ο Μπινιώρης εκτέλεσε το κόρνερ με την κεφαλιά του Γκεβόρι να περνά άουτ ενώ στο 85’ ο Λάλκοβιτς έκανε το μακρινό σουτ με τον Σαββίδη να απομακρύνει στη δεξιά του γωνία και στη συνέχεια να μπλοκάρει.

Στο 87’ το Πυλί απείλησε ξανά με τον Κότζα με τον Σαββίδη να αποκρούει ενώ η τελευταία καλή στιγμή ήταν και πάλι για τους γηπεδούχους με τον Λάλκοβιτς να δοκιμάζει τα πόδια του μέσα απ’ την περιοχή και τον Σαββίδη να διώχνει με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ.

ΑΟ Πυλίου (Στέφανος Χατζησεβαστός): Καλαντζής, Χιντζίδης, Μούλας, Πολύζος, Κότζα, Βουκομάνοβιτς (67’ Αλομπισάτ / 90+4’ Στάκκος), Λάλκοβιτς, Δρόσος (67’ Μπριλάκης), Τσιτσεκίδης (87’ Λάντζιος), Χατζηβασίλης, Σχουλλής (46’ Χατζηνικολάου)

Εράνη Φιλιατρών (Κώστας Λυμπερόπουλος): Σαββίδης, Καπλάνης (88’ λ.τ. Φλαριώτης), Μπινιώρης, Μπουρδέκας (79’ Γκελγκέρια), Σάμπσον, Αναστασόπουλος, Κωνσταντόπουλος, Μπάρκας, Ηλιόπουλος, Στραβάκος (46’ Γκεβόρι), Δημητρίου (66’ Κόλλιας)