Σεβίλλη: Η Σακελλαρίδη στα ημιτελικά με σούπερ εμφάνιση!

Η Σαπφώ Σακελλαρίδη συνεχίζει την εξαιρετική της εβδομάδα στο τουρνουά ITF των 25.000 δολαρίων με την Ελληνίδα τενίστρια να επικρατεί στο πρωινό προημιτελικό της Πέμπτης της 30χρονης Βουλγάρας και Νο736 στον κόσμο, Τζούλια Σταματόβα με 6-4, 6-1, μετά από μία ώρα και 34 λεπτά εξασφαλίζοντας την παρουσία της στον ημιτελικό της διοργάνωσης.

Η 20χρονη Ελληνίδα τενίστρια τελείωσε το ματς με 75% κερδισμένους πόντους πίσω από το πρώτο service (21/28), αλλά και 59% στο δεύτερο (16/27), το οποίο χρειάστηκε αρκετές φορές στην αναμέτρηση, κέρδισε 20 πόντους περισσότερους από την αντίπαλό της (67-47), ενώ εκμεταλλεύτηκε τις 4 από τις 11 ευκαιρίες για break.

Αφού έσβησε και τα 3 break-points της αριστερόχειρας Σταματόβα, η Σακελλαρίδη “χτύπησε” την κατάλληλη στιγμή στο 1ο set και με break στο 7ο game πήρε προβάδισμα με 4-3 το οποίο στη συνέχεια διεύρυνε σε 5-3 για να κλείσει το set λίγο αργότερα με 6-4 σε 57 λεπτά.

Στο 2ο σκέλος του αγώνα τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα για την Ελληνίδα τενίστρια και Νο7 του ταμπλό στη Σεβίλλη, μετατρέποντας το 1-1 σε 6-1 φτάνοντας στη νίκη και σφραγίζοντας την πρόκριση στα ημιτελικά.

Η Νο287 του κόσμου έφτασε τις 42 νίκες μέσα στο 2023, αλλά και τις 36 σε χωμάτινη επιφάνεια, αλλά και στον 5ο ημιτελικό (στα μονά) μέσα στη σεζόν μετά τα 2 60άρια σε Μονπελιέ και Ρώμη, αλλά και τα 2 25άρια τουρνουά σε Ασάφενμπουργκ και Περιγκέ.

Στα προημιτελικά η Σακελλαρίδη θα αντιμετωπίσει μια εκ των Χοσέ Μαρία Ραμίρεζ Πορτίγιο (Μεξικό) και Ντομινίκα Σάλκοβα (Τσεχία).