Ο ΠΑΟΚ έσπασε το ρόδι στη Basket League (photos+vid)

Ο ΠΑΟΚ πέρασε νικηφόρα από την έδρα του Αμαρουσίου (75-80) για τη δεύτερη αγωνιστική της Basket League, σπάζοντας το ρόδι για το 2023/24 σε έναν συγκλονιστικό αγώνα.

Με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια ουκ ολίγες φορές στη διάρκεια του 45λεπτου, ο ΠΑΟΚ χρειάστηκε τους τέσσερις σερί πόντους του Τζαμάνι ΜακΝις στα τελευταία δευτερόλεπτα για να “κλειδώσει” την εκτός έδρας επικράτηση.

Ο σέντερ του Δικεφάλου άγγιξε το νταμπλ νταμπλ (10 πόντοι, 8 ριμπάουντ), αλλά αυτοί που ηγήθηκαν ήταν ο Έλμαρ Φρίντρικσον (22 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ) και ο Άντριου Χάρισον (19 πόντοι, 7 ριμπάουντ). Για το Μαρούσι, πρώτος σκόρερ ήταν ο Χάρης Γιαννόπουλος (19 πόντοι με 3/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), ενώ ακολούθησε ο Αϊζέια Μπρίσκο (15 πόντοι με 5/7 σουτ και 4/5 βολές).

Η αναμέτρηση του Αμαρουσίου με τον ΠΑΟΚ απέκτησε μάλιστα ιστορικό χαρακτήρα καθότι η Λία Γκουζίνη έγινε η πρώτη γυναίκα head coach στην ιστορία της Basket League καθότι καθοδήγησε τους νεοφώτιστους στα επτά τελευταία λεπτά του αγώνα, μετά από την αποβολή του Γιώργου Σκαραφίγκα.

Ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε το άγχος του Αμαρουσίου στα πρώτα λεπτά και πήρε το προβάδισμα, αλλά πολύ γρήγορα είδε τους παίκτες του Γιώργου Σκαραφίγκα να επιστρέφουν δριμύτεροι (13-11 στο 5′). Ο καλός ρυθμός που είχε ο αγώνας επιβεβαιώθηκε από τα ποσοστά στην περιφέρεια (5/6 τρίποντα) και τη δημιουργία (8 ασίστ για 1 λάθος), δίχως όμως κάποιος εκ των δύο να επιβάλλει τα “θέλω” του. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μέχρι το +7 (21-28 στο 14′) με κουμανταδόρο τον Έλμαρ Φρίντρικσον και καθοριστικό τον Βαγγέλη Μαργαρίτη. Ο Στέφαν Πένο με τον Αϊζέια Μπρίσκο αποτέλεσαν όμως την απάντηση του Αμαρουσίου στον δρόμο προς την ανατροπή και το +1 (40-39) της ανάπαυλας, που προμήνυε ένα ακόμη πιο ενδιαφέρον δεύτερο μέρος.

Όπως κι έγινε. Ο Αϊζέια Μπρίσκο από τη μία και ο Άντριου Χάρισον από την άλλη ανέλαβαν δράση από την περιφέρεια, σε ένα ιδιόμορφο μπρα-ντε-φερ, το οποίο -σε πρώτη φάση- είχε για κερδισμένο τον παίκτη του Αμαρουσίου. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το φινάλε της τρίτης περιόδου και μάλιστα έφτασαν στο +4 (59-55), δείχνοντας πως είναι ικανοί για την πρώτη νίκη στη σεζόν.

Με την εκκίνηση του τελευταίου δεκαλέπτου όμως, τα τρίποντα έδωσαν τη λύση για τον ΠΑΟΚ. Με τον Έλμαρ Φρίντρικσον και τον Άντριου Χάρισον σε εκτελεστικό ρόλο, η ομάδα του Φώτη Τακιανού έφερε τα πάνω κάτω μετατρέποντας το -4 του 30′ σε +7 (69-76) στο 38′ και να δείξει πως έχει τον πρώτο λόγο για τη νίκη.

Το Μαρούσι δεν εγκατέλειψε πάντως την προσπάθεια και με έξι αναπάντητους πόντους από τον Άχμεντ Χιλ και τον Χάρη Γιαννόπουλο μείωσε στον πόντο (75-76) στο 1’09” για το τέλος, έχοντας μάλιστα τη δυνατότητα να πάρει κιόλας το προβάδισμα στα 25” -το σουτ του Χάρη Γιαννόπουλου κατέληξε στο σίδερο.

Ακολούθως δύο βολές και ένα κάρφωμα από τον Τζαμάνι ΜακΝις διαμόρφωσαν το αποτέλεσμα του αγώνα, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα για φέτος στην Basket League.