Βαθμός στο AEL FC Arena για τον Μακεδονικό (photos)

Σπουδαίος βαθμός για τον ανεβασμένο αγωνιστικά Μακεδονικό, που πέρασε αλώβητος από τη δύσκολη έδρα του AEL FC Arena. Την ίδια ώρα, η ΑΕΛ προβλημάτισε και δεν κατάφερε να πάρει το πολυπόθητο τρίποντο.

Το 1-1 διαμορφώθηκε χάρις σε τέρματα των Ηλιάδη (49’) και Τσαμούρη (68’).

Ο Μακεδονικός είχε την πρώτη μεγάλη στιγμή στο παιχνίδι μόλις στο 3ο λεπτό. Ο Ραμίρεζ ελίχθηκε ωραία από τα δεξιά μπήκε στην περιοχή παράλληλα από τη γραμμή του άουτ, γύρισε στο πέναλτι στον Χάσεκ που με τη μία σούταρε λίγο άουτ!

Η απάντηση της ΑΕΛ ήρθε στο 17’. Ο Μαϊδανός βγήκε στην πλάτη της άμυνας από αριστερά, γύρισε στο πέναλτι εκεί όπου ο Μάριος Ογκμπόε άφησε την μπάλα να περάσει κάτω από τα πόδια με τον Καλουτσικίδη να έρχεται με φόρα και να σουτάρει δυνατά προς την εστία. Για καλή τύχη του Μακεδονικού η μπάλα βρήκε σε σώμα αμυντικού και ενώ είχε πορεία προς την εστία.

Όσο περνούσε η ώρα η ΑΕΛ κυκλοφορούσε την μπάλα ολοένα και περισσότερο. Αποτέλεσμα της κυκλοφορίας αυτής ήταν στο 35’ ένα γύρισμα του Αντράντα από δεξιά στο δεύτερο δοκάρι, εκεί όπου ο Κοσονού βρέθηκε στη γωνία της μικρής περιοχής έχοντας δύο επιλογές. Είτε να σουτάρει με τη μία ή ακόμη να σπάσει την μπάλα παράλληλα στην εστία στον Ογκμπόε. Αυτός προτίμησε το πρώτο, «πιάνοντας» όμως… αέρα!

Ενώ το 39’ ο Μαυριάς έκλεψε στη μεσαία γραμμή, πέταξε στον χώρο στον Ογκμπόε, ο οποίος από θέση τετ-α-τετ σούταρε πολύ δυνατά στην κίνηση και… άουτ, στη μεγαλύτερη ευκαιρία της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στο ημίχρονο χωρίς σκορ.

Στο δεύτερο μέρος της επανάληψης η ΑΕΛ βρήκε νωρίς δίχτυα και έδιωξε το άγχος από τα πόδια της. Στο 49ο λεπτό ο Μαυριάς εκτέλεσε κόρνερ απ’ αριστερά. Η μπάλα δεν απομακρύνθηκε σωστά, στρώθηκε στον προωθημένο Χάρη Ηλιάδη που με σουτ με τη μία “κρέμασε” τον Γουναρίδη στέλνοντας την μπάλα στο απέναντι «Γ» της εστίας του για το 1-0.

Ο Μακεδονικός στην πρώτη του τελική στο στόχο βρήκε δίχτυα. Στο 68ο λεπτό από κόρνερ από αριστερά η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι στον προωθημένο Τσαμούρη που με σουτ με τη μία έστειλε την μπάλα στην απέναντι γωνία του Σουλούκου ισοφαρίζοντας την αναμέτρηση σε 1-1.

Στο 82’ η ΑΕΛ πολιόρκησε από δεξιά με το γύρισμα του Νίνο να βρίσκει τον Μαυριά ο οποίος γύρισε μέσα στη μικρή περιοχή εκεί όπου οι αμυντικοί του Μακεδονικού πρόλαβαν την ύστατη στιγμή Κώστα Παπαγεωργίου και Φαμπιάν Πεντρόζο που είχαν «οπλίσει» για το γκολ.

Με δέκα λεπτά καθυστερήσεις η ΑΕΛ είχε εξτρά χρόνο για το γκολ της νίκης, το οποίο όμως δεν ήρθε. Ένα σουτ του Οτορμίν στο 90’+5’ μπλόκαρε o Γουναρίδης, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Οτορμίν σούταρε αλλά ο Γουναρίδης έπεσε στη γωνιά του και απομάκρυνε σε κόρνερ. Από το κόρνερ η μπάλα στρώθηκε στον Κώστα Παπαγεωργίου που σούταρε από τα όρια της μεγάλης περιοχής αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Η τελευταία φάση του αγώνα ήταν στο 90’+9’. Ο Οτορμίν και πάλι πήρε την μπάλα μπήκε στη περιοχή απ’ αριστερά, κάνοντας ένα δυνατό σουτ το οποίο και απέκρουσε θεαματικά ο Γουναρίδης, κρατώντας το 1-1, που ήταν και το τελικό σκορ.

δείτε φωτογραφίες στο arenalarissa.gr

ΑΕΛ (Παύλος Δερμιτζάκης): Σουλούκος, Καλουτσικίδης (79’ Παπαγεωργίου Α.), Μαϊδανός (57’ λ.τ. Παπαδόπουλος), Ηλιάδης, Στάμου, Πλέγας, Αντράντα (79’ Νίνο), Κοσονού (79’ Οτορμίν), Μαυριάς, Πεντρόζο, Όγκμποε (62’ λ.τ. Παπαγεωργίου Κ.)

Μακεδονικός (Στέλιος Μαλεζάς): Γουναρίδης, Προβυδάκης (73’ Χασάνογλου (79’ λ.τ. Σανγκινέτι), Λεωνιδόπουλος (31’ Μελετίδης), Σαραγιώτης, Τσαμούρης, Χάσεκ, Παναγιωτούδης, Ραμίρεζ (73’ Μπουλάτοβιτς), Ζαφειράκης, Τσουκάνης, Μπιανκόνι (79’ Σιμόνι)